123RF

Korzyści z nowego programu lekowego w onkologii (B.144)

Udostępnij:
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia z 20 lutego 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Do obecnego wykazu – w porównaniu z poprzednim – zostały dodane 92 produkty bądź nowe wskazania. Nowe wskazanie onkologiczne dotyczy m.in. leku. Vitrakvi (larotrectinib), który jest selektywnym inhibitorem TRK.
Lek został zatwierdzony przez EMA i FDA w latach 2018–2019 do leczenia pacjentów dorosłych i dzieci z guzami litymi. Larotrektynib jest technologią medyczną stosowaną w leczeniu onkologicznym, która została zarejestrowana w leczeniu guzów litych z obecnością fuzji genów NTRK niezależnie od umiejscowienia guza. Nowa lista będzie obowiązywać od 1 marca.

– Refundacją zostanie objęta pierwsza, w pełni agnostyczna terapia przeciwnowotworowa w ramach zupełnie nowego programu lekowego. Mowa tutaj o stosowaniu larotrektynibu u chorych z rearanżacjami genów NTRK 1, NTRK 2 i NTRK 3. Rearanżacja ta występuje często u chorych na nowotwory rzadkie (np. guzy ślinianek czy wydzielniczy rak piersi) oraz rzadko u chorych na nowotwory częste (np. niedrobnokomórkowy rak płuca). Może wystąpić zarówno w nowotworach dziecięcych, jak i u dorosłych – komentuje prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak dodaje ekspert, nowy program lekowy przewiduje możliwość stosowania larotrektynibu u wszystkich chorych na guzy lite z rearanżacjami tych genów. Termin „terapia agnostyczna” oznacza, że może być ona zastosowana u chorych na różne typy nowotworów z jedną konkretną nieprawidłowością genetyczną. Warto pamiętać o tym, że po wyczerpaniu możliwości leczenia w drugiej lub trzeciej linii terapii, niezależnie od typu nowotworu, jeżeli wykryliśmy rearanżację genów NTRK, mogliśmy stosować larotrektynib lub entrektynib w ramach RDTL. Była to jednak rzadkość. Wprowadzenie nowego programu lekowego (program B.144) będzie wymagać bardzo głębokiej diagnostyki genetycznej, czyli zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji, co będzie skutkować dalszym rozwojem terapii ukierunkowanych molekularnie w Polsce.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.