123RF

Prourokinaza jako obiecująca alternatywa dla alteplazy?

Udostępnij:

Wyniki badania PROST-2 wskazują, że rekombinowana ludzka prourokinaza podawana dożylnie może być skuteczną i bezpieczną alternatywą dla alteplazy u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, którzy nie kwalifikują się do wewnątrznaczyniowej trombektomii.

Badanie kliniczne III fazy PROST-2 oceniało działanie rekombinowanej ludzkiej prourokinazy podawanej dożylnie w porównaniu z alteplazą u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu.

W badaniu wzięło udział ponad 1500 pacjentów z 61 szpitali w Chinach. Uczestnikami zostali pacjenci powyżej 18. roku życia, którzy przebyli ostry udar niedokrwienny i nie kwalifikowali się lub odmówili wewnątrznaczyniowej trombektomii. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup w stosunku 1 : 1. Następnie, w czasie nieprzekraczającym 4,5 godziny od incydentu, jedna z grup otrzymała dożylnie rekombinowaną ludzką prourokinazę (początkowy bolus 15 mg, następnie wlew 20 mg w ciągu 30 minut), a druga – alteplazę (0,9 mg/kg masy ciała, maksymalna dawka 90 mg).

Głównym punktem końcowym badania była ocena wyniku funkcjonalnego pacjentów w zmodyfikowanej Skali Rankina (mRS) po 90 dniach od udaru. Dodatkowo analizie poddano częstość występowania objawowych krwotoków wewnątrzczaszkowych w ciągu 36 godzin od podania leku.

Wyniki badania PROST-2 są bardzo obiecujące. Prourokinaza rekombinowana okazała się nie gorsza od alteplazy pod względem osiągnięcia dobrego wyniku funkcjonalnego po 90 dniach (72,0 proc. vs 68,7 proc.). Co więcej, w grupie otrzymującej prourokinazę odnotowano niższą częstość występowania krwotoków wewnątrzczaszkowych w ciągu 36 godzin (0,3 proc. vs 1,3 proc.) oraz krwawień w ogóle w ciągu 7 dni (0,5 proc. vs 2,1 proc.). Całkowita śmiertelność w ciągu 7 dni była porównywalna w obu grupach.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.