PAP/Marcin Kmieciński

SMA – oczekiwania i nadzieje ►

Udostępnij:

Lekarze zajmujący się leczeniem rdzeniowego zaniku mięśni apelowali o dostępu do terapii genowej dla dzieci, u których w badaniu przesiewowym potwierdzono cztery kopie genu SMN2 – mówili o tym podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespół do spraw SMA, a przysłuchiwała im się wiceminister Urszula Demkow, która przyznała, że przedstawiciele resortu są skłonni do rozmowy o zmianach.

Parlamentarzyści zajęli się SMA – eksperci przedstawiali im dane potwierdzające skuteczność leczenia terapią genową, przede wszystkim u dzieci, którym lek podano przedobjawowo.

O SMA mówiły między innymi prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca Zarządu Głównego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych i prof. Justyna Paprocka, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej. prof. Justyna Paprocka, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej.

Po nich wypowiedziała się wiceminister zdrowia Urszula Demkow, która jest odpowiedzialna za choroby rzadkie, zapewniała, że przedstawiciele resortu są skłonni rozmawiać o zmianach, które poprawiałyby sytuację pacjentów z SMA.

Bardziej powściągliwy był Mateusza Oczkowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

Posiedzenie z 24 września w całości poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/04EFF1F.

Przeczytaj także: „Marcin Czech: SMA dzięki leczeniu nie jest chorobą śmiertelną, ale przewlekłą”„Jakub Gierczyński: Pacjenci z SMA i chorobą Stilla oczekują zmian refundacyjnych”.


Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.