123RF

Wzrosną ceny alkoholu?

Udostępnij:

Rządzący pracują nad przepisami, które wprowadzą między innymi zakaz sprzedaży alkoholu w postaci innej niż płynna i zakaz sprzedaży alkoholu przez internet – w przyszłości w grę wchodzą także inne rozwiązania, które mogą przełożyć się na podwyżkę cen alkoholu. 

Temat alkotubek i działań, które mają uchronić dzieci i młodzież przed spożywaniem i uzależnieniem od alkoholu powrócił w Sejmie podczas posiedzenia łączonej Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży i Komisji Zdrowia, które odbyło się 16 października.

– Resort zdrowia przestawił główne punkty nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która ma ograniczyć możliwość sprzedaży napojów procentowych w Polsce – poinformowała „Rzeczpospolita”.

– Nasza regulacja będzie wykraczała poza ten incydentalny przypadek (alkotubek – red.), ponieważ można się spodziewać, że tzw. branża ma dużą inwencję i musimy to prawodawstwo dookreślić bardzo dokładnie, stąd kilka zmian ustawowych, które proponujemy i które naszym zdaniem zapobiegną i tym niebezpieczeństwom i innym, które mogą wystąpić, jeśli dalsza liberalizacja dostępu do alkoholu będzie postępować tak, jak to było w ostatnich dekadach – tłumaczył wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Co się zmieni? 
Przygotowane regulacje obejmują ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw w godzinach 22–6. Zmienią się też przepisy dotyczące promocji alkoholu. 

– Uzupełnienie definicji promocji, zakaz promocji piwa oraz wyłączenie wydzielonych stoisk z przepisu zwalniającego z zakazu promocji, czego skutkiem ma być zakaz promocji wszelkich napojów alkoholowych na wydzielonych stoiskach, zaostrzenie przepisu karnego za nielegalną reklamę i promocję z 10 tys. do 500 tys. na 20 tys. do 750 tys. zł i dodanie ograniczenia wolności jako środka karnego w tym zakresie – wyliczał wiceminister zdrowia. 

Co poza tym?
Kolejny punkt nowelizacji to nałożenie na sprzedawców i osoby podające alkohol obowiązku żądania okazania dokumentu potwierdzającego wiek w przypadku wątpliwości co do ukończenia przez nabywcę 18. roku życia. Pojawi się również zakaz wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna.

Rządzący zamierzają też uregulować kwestię wyglądu opakowania napoju alkoholowego oraz wyglądu i treści zamieszczonej na nim informacji.

Ponadto nowelizacja obejmie także kwestię materiału, z którego może zostać wykonane opakowanie.

Rząd zakaże również sprzedaży napojów alkoholowych na odległość – chodzi o jednoznaczny zakaz sprzedaży alkoholu przez internet. 

– Ta propozycja naszym zdaniem jest bardzo dużym krokiem na drodze ograniczenia możliwości sprzedaży alkoholu w sposób wysoko nieetyczny – wskazał Wojciech Konieczny.

Rząd nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa, jeżeli chodzi o napoje procentowe. W planach są rozwiązania, które mają doprowadzić do wzrostu cen alkoholu.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.