Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Fenofibrat spowalnia postęp retinopatii cukrzycowej

Udostępnij:

W wieloośrodkowym badaniu LENS wykazano, że generyczny lek fenofibrat, stosowany na regulowanie stężenia lipidów we krwi, może spowalniać postęp retinopatii cukrzycowej u osób z wczesnymi zmianami w siatkówce.

Stary lek z nowym wykorzystaniem

W wieloośrodkowym badaniu LENS, z udziałem ponad 1100 osób losowo przydzielonych do grupy otrzymującej fenofibrat lub placebo przez 4 lata, fenofibrat doprowadził do 27 proc. zmniejszenia postępu lub leczenia retinopatii cukrzycowej lub makulopatii. Korzyści zaobserwowano u osób chorych na cukrzycę typu 1 i 2 oraz u osób z prawidłową i zaburzoną czynnością nerek.

– Będziemy obserwować, co może się stać w przypadku wprowadzenia do rutynowej opieki zdrowotnej zmiany przeznaczenia starego leku. Chodzi o to, aby zapobiec potrzebie stosowania lasera siatkówkowego i zastrzyków doszklistkowych. Pozwoliłoby to zmniejszyć liczbę osób wymagających takiego leczenia – powiedział „Medscape Medical News” główny autor badania dr David Preiss.

Preiss, profesor nadzwyczajny w Oxford Population Health na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii, przedstawił wyniki badania LENS 21 czerwca podczas corocznych sesji naukowych Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego. Dane opublikowano jednocześnie w czasopiśmie „NEJM Evidence”.

Wpływ fenofibratu na retinopatię cukrzycową obserwowano w dwóch poprzednich badaniach dotyczących wpływu na układ sercowo-naczyniowy: w badaniu dodatkowym badania FIELD z 2007 r. oraz w analizie danych z badania ACCORD z 2010 r. Jak zauważył Preiss, LENS to pierwsze specjalistyczne badanie oceniające wpływ fenofibratu na wyniki leczenia retinopatii cukrzycowej.

Obiecujące wyniki

Poproszony o komentarz moderator sesji Thomas W. Gardner, lekarz medycyny, profesor okulistyki, nauk fizycznych i chorób wewnętrznych na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, powiedział „Medscape Medical News”: – Myślę, że to bardzo zachęcające. Całkowicie pasuje do wcześniejszych ustaleń. Sugeruje, że postęp retinopatii można zmniejszyć nie o 100 proc., ale może o jedną trzecią, co jest znaczące. Każda najmniejsza pomoc jest istotna. Można to zrobić za pomocą bardzo bezpiecznego i niedrogiego leku, który jest powszechnie stosowany.

– Samo kontrolowanie poziomu HbA1c to nie wszystko… Kiedy u ludzi występują mikrotętniaki lub kilka małych krwotoków, których nie można leczyć do oczu, wówczas zastosowanie terapii ogólnoustrojowej, takiej jak fenofibrat, wydaje się mieć duży sens – dodał.

Fenofibrat zmniejsza postęp o 27 proc.

16-ośrodkowe badanie zostało włączone do rutynowej opieki klinicznej w 11 ośrodkach National Health Service w Szkocji i trwało od września 2018 r. do lipca 2021 r. W sumie 1151 uczestników z łagodną retinopatią lub makulopatią w tle zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej fenofibrat w dawce 145 mg lub placebo. codziennie lub co drugi dzień u osób z zaburzeniami czynności nerek. Pełne dane były dostępne dla 1149 uczestników. Spośród nich 27 proc. miało cukrzycę typu 1, a 23 proc. – szacowany współczynnik filtracji kłębuszkowej (eGFR) <60 ml/min/1,73 m2.

Pierwszorzędowym rezultatem był czas do pierwszego wystąpienia złożonego zjawiska retinopatii cukrzycowej lub makulopatii cukrzycowej lub leczenia retinopatii cukrzycowej lub makulopatii (w tym doszklistkowego wstrzyknięcia leku, terapii laserowej siatkówki lub witrektomii) w obu oczach. W okresie leczenia wynik ten wystąpił u 22,7 proc. pacjentów w grupie otrzymującej fenofibrat w porównaniu z 29,2 proc. w grupie placebo, co stanowi istotną różnicę (współczynnik ryzyka 0,73, p = 0,006).

Występowanie jakiejkolwiek retinopatii lub postępu makulopatii było również istotnie rzadsze w przypadku fenofibratu (32,1 proc. w porównaniu z 40,2 proc. w przypadku placebo – współczynnik ryzyka [HR] 0,74), podobnie jak skierowanie na leczenie 18,6 proc. w porównaniu z 25,9 proc. w przypadku placebo (HR 0,66). Obrzęk plamki wystąpił u 3,8 proc. pacjentów przyjmujących fenofibrat w porównaniu z 7,5 proc. grupy placebo, co również było istotne (HR, 0,50).

Nie było różnic między obiema grupami pod względem funkcji wzroku, jakości życia ani ostrości wzroku. Nie jest to zaskakujące, ponieważ u tych osób wczesna retinopatia przebiegała bez zaburzeń widzenia – zauważył Preiss.

Wyniki były podobne w przypadku uczestników chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2 oraz osób z prawidłową i zaburzoną czynnością nerek.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.