Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Obowiązek informowania o zakażeniach wirusem Zachodniego Nilu

Udostępnij:

Z opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji 18 marca rozporządzenia ministra zdrowia, skierowanego do konsultacji, wynika, że powiatowy lekarz weterynarii będzie miał obowiązek powiadomić powiatowego inspektora sanitarnego o wystąpieniu ognisk zakażeń wirusem Zachodniego Nilu wśród zwierząt.

Rozporządzenie wprowadza nowy element do współpracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi lub z ludzi na zwierzęta. Wynika z niego, że po rozpoznaniu u zwierząt zakażenia wirusem Zachodniego Nilu oraz stwierdzeniu obecności tego wirusa w próbkach do badań pobranych od zwierząt powiatowy lekarz weterynarii będzie miał niezwłoczny obowiązek (nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili powzięcia tej informacji) poinformowania o tym właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Na tej podstawie powiatowy inspektor sanitarny będzie zobowiązany do wzmocnienia nadzoru epidemiologicznego na podległym terenie, poprzez np. wdrożenie nadzoru czynnego nad przypadkami zapaleń mózgu i zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych u ludzi czy współpracy ze służbami krwi w kontekście przetoczeń.

„Informowanie z kolei powiatowego lekarza weterynarii przez powiatowego inspektora sanitarnego o wystąpieniu zakażeń wirusem Zachodniego Nilu u ludzi nie ma znaczenia, gdyż rezerwuar wirusa znajduje się wśród zwierząt, a ludzie są gospodarzem końcowym (tzw. ślepa uliczka transmisji zakażeń), co oznacza, że nie stanowią źródła zakażenia dla innych ludzi lub zwierząt w wyniku ukąszenia komara (wyjątkiem są transfuzje krwi oraz transplantacje narządów)” – wyjaśnił projektodawca.

Zakażenie wirusem Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową, która dotyka ludzi, oraz zwierzęta – poza ptactwem chorują także koniowate. Jest to jednostka zakaźna u ludzi rozpowszechniona na świecie, w tym w USA oraz od kilkunastu lat sezonowo, od maja do listopada, także w krajach basenu Morza Śródziemnego.

U większości ludzi (80 proc.) zakażenie wirusem Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u około 20 proc. zakażonych, w tym u jednej na około 150 osób zakażonych choroba przebiega pod postacią ciężkich neuroinfekcji z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego – jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu i niekiedy ostre porażenie wiotkie lub kombinacja tych trzech.

MZ poinformowało w uzasadnieniu, że z ostatnich informacji udostępnionych przez ECDC dotyczących zakażeń wirusem zachodniego Nilu u zwierząt w Europie we wrześniu 2024 r. wynika, że w Europie zgłoszono 337 ognisk wśród koniowatych, w tym jedno ognisko w Polsce, oraz 344 ogniska wśród ptaków, w tym 62 ogniska w naszym kraju.

Poniżej pełna treść rozporządzenia wraz z uzasadnieniem.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.