“Future Health Index”: Korzyści płynące z digitalizacji to...

Udostępnij:
W Polsce już ponad połowa lekarzy, którzy mają dostęp do historii pacjenta dzięki cyfrowym danym medycznym, wskazuje na ich pozytywny wpływ na jakość opieki nad pacjentem (62 proc.) oraz satysfakcję z niej (54 proc.), jak również wyniki pacjentów (56 proc.). Jednakże w kontekście udostępniania danych medycznych pacjenta wśród polskiego personelu medycznego jest jeszcze wiele do zrobienia.
W raporcie "Future Health Index 2019" przygotowanym na zlecenie firmy Philips, po raz pierwszy została uwzględniona także Polska. Wydaje się, że w kontekście toczącej się w naszym kraju dyskusji na temat zmian w służbie zdrowia, zwłaszcza w obliczu postępującej cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji, rezultaty badania "Future Health Index 2019" mogą odegrać bardzo ważną rolę. Dlaczego? Dane zawarte w raporcie skupiają się na najbardziej aktualnych zagadnieniach związanych z medycyną, a twórcy raportu oddają głos zarówno lekarzom, jak i samym pacjentom.

Jakie wnioski płyną z raportu? Między innymi, że:
- 82 proc. polskich pacjentów, którzy nie posiadają dostępu do swoich danych medycznych (lub o tym nie wiedzą) chce mieć stały dostęp do swoich wyników i historii medycznej, w czym zdecydowanie przewyższamy średnią z 15 krajów (63 proc.), a 69 proc. wśród osób mających dostęp do swoich danych medycznych deklaruje, że chciałoby, aby dostęp do tych danych miał także ich lekarz,
- 77 proc. lekarzy w Polsce korzysta przynajmniej z jednego rozwiązania w obszarze cyfrowych technologii medycznych lub aplikacji monitorujących stan zdrowia, pozycjonując Polskę na równi ze średnią 15 państw (78 proc.),
- obszarem do rozwoju jest wymiana danych między placówkami medycznymi. Bo chociaż 64 proc. lekarzy w dużych (50-199 pracowników) i bardzo dużych (powyżej 200 pracowników) podmiotach leczniczych dzieli się informacjami medycznymi o stanie zdrowia pacjentów w obrębie własnej placówki, to tylko 11 proc. z nich udostępnia takie dane na zewnątrz. Tu średnia 15 krajów wynosi kolejno 80 proc. i 32 proc.

Więcej informacji i pełny raport "Future Health Index 2019" dostępny jest na stronie: www.philips.pl/healthcare/resources/landing/future-health-index. Szczegółowe informacje na temat metodologii, pełny wykaz źródeł oraz raport globalny dostępne są stronie: www.philips.com/content/corporate/en_AA/about/news/future-health-index/reports/2018/building-systems-for-better-outcomes.html.

Ankiety "Future Health Index 2019" były realizowane od 4 marca do 19 maja 2019 roku w 15 krajach (Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Holandia, Rosja, Arabia Saudyjska, Singapur, Republika Południowej Afryki, Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) w języku ojczystym danego kraju. Badanie było prowadzone online i offline (w zależności od potrzeb każdego z rynków), przy czym wielkość próby wynosiła 1000 na rynek dla pacjentów (populacja ogólna) i 200 na rynek dla pracowników służby zdrowia. Wyjątek stanowiły Stany Zjednoczone i Niemcy, gdzie próbki pracowników służby zdrowia były nieco większe. W przypadku ogółu populacji, badanie jest reprezentatywne dla kluczowych danych demograficznych, np. wiek, płeć, region, typ lokalizacji (wieś/miasto), dochód/SEL/wykształcenie i pochodzenie etniczne (o ile można zadać takie pytanie). Osiągnięto to dzięki połączeniu równoważenia i wyważenia. W Arabii Saudyjskiej i Brazylii badanie jest reprezentatywne dla całej populacji internetowej. Długość badania wynosiła około 15 minut dla USA, Niemiec i Holandii oraz około 10 minut dla pozostałych rynków. Całkowita próba z badania obejmuje 3194 pracowników służby zdrowia (zdefiniowanych jako ci, którzy pracują w służbie zdrowia jako lekarz, chirurg, pielęgniarka, pielęgniarka dyplomowana, licencjonowana pielęgniarka praktyczna lub pielęgniarka w różnych specjalnościach) oraz 15114 osób, które reprezentują dorosłą populację ogólną.

Przeczytaj także: "Future Health Index 2019": Digitalizacja to odpowiedź na pytanie, jak zreformować system ochrony zdrowia", "Czy 2300 eksabajtów nas wyleczy? Odpowiada Kępowicz" i "Kępowicz: Dzięki wykorzystaniu nowych technologii można zmniejszyć śmiertelność o 20 procent".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.