Więcej kontroli – więcej nieprawidłowości
Tagi: | Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS, zwolnienie lekarskie, zwolnienia lekarskie, niezdolność do pracy, orzeczenia, zasiłki chorobowe |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza więcej kontroli zaświadczeń lekarskich i wykrywa coraz więcej nieprawidłowości. Rząd planuje zmiany.
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w II kwartale 2024 r. dokonano 123,6 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (w II kwartale 2023 r. przeprowadzono 105,6 tys. kontroli) – podaje „Rzeczpospolita”.
Tym samym powoli zbliżamy się do statystyk sprzed pandemii. Do danych z I kwartału 2019 r. (173,8 tys. kontroli) jeszcze trochę brakuje, ale ZUS jest już blisko statystyk z I kwartału 2018 r. (125,7 tys.).
Okazuje się, że ZUS wykrywa też coraz więcej nadużyć. W II kwartale 2024 r. wydano bowiem więcej (o niemal 41 proc.) decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (8,9 tys.) w porównaniu z II kwartałem 2023 r. (6,3 tys.). A statystyki mogą być jeszcze lepsze. Jak wskazuje „Rz”, rząd planuje bowiem zmiany związane z kontrolą prawidłowości orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Jak informuje gazeta, doprecyzowane mają być przepisy dotyczące kompetencji ZUS w omawianym zakresie. Wprowadzone będą mechanizmy zwiększające efektywność kontroli, w tym dotyczące przesłanek cofnięcia upoważnienia do wystawiania L4. W kontekście reformy kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich proponuje się uszczegółowienie przesłanek, w których ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.
Aktualnie, zgodnie z przepisami, następuje to w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub w przypadku wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem lub gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Zdaniem projektodawców wywołuje to daleko idące rozbieżności w praktyce ZUS, orzecznictwie sądowym oraz wątpliwości po stronie ubezpieczonych. Dotyczy to w szczególności znaczenia terminów „praca zarobkowa” oraz „wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia”.