130 dzieci w ZOL z nieuregulowanym statusem

Udostępnij:
Za połowę z 300 dzieci przebywających w zakładach opiekuńczo-leczniczych samorządy nie płacą, bo dzieci kierowane są do zakładów nie poprzez system pieczy zastępczej. Potrzeba około 1000 zł na miesięczne utrzymanie dziecka w ZOL. Wskutek interwencji Rzecznika Praw Dziecka sądy przyjmują wnioski o nakazanie płatności. Wcześniejsze samodzielne wystąpienia ZOL były traktowane różnie. Obecnie 25 spraw pobytowych zostało uregulowanych, RPD przygotował 100 wniosków sądowych, kilkadziesiąt jest jeszcze w przygotowaniu.
- NFZ się wywiązuje i płaci za leczenie tych dzieci, ale samorządy mają związane ręce ponieważ dzieci kierowane są do ZOL bezpośrednio a nie poprzez system pieczy zastępczej – mówi Termedii Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. – Tymczasem oprócz kosztów świadczeń medycznych potrzebne są także środki na świadczenia pobytowe i opiekuńcze. To są najtrudniejsze przypadki dzieci często po pobiciach, żywionych dojelitowo, z wrodzonymi wadami. Pocieszające jest to, że w samym ośrodku w Opolu 500 dzieci adoptowano.

Posłanka PO Magdalena Kochan przygotowuje obecnie nowe przepisy, które mają wejść w życie do końca lipca mające na celu uregulowanie tych kwestii. Chodzi o projekt poselski polegający m.in. na włączeniu ZOL-i do katalogu instytucjonalnej pieczy zastępczej, co rozwiązałby kwestię finansowania pobytu i utrzymania dzieci w ośrodkach. Obecnie każda interwencja musi następować wskutek osobnego wniosku do sądu.

25 kwietnia 2014 roku w Sądzie Rejonowym w Kłodzku rozpatrzono pozytywnie 24 wnioski Rzecznika Praw Dziecka dot. właściwej regulacji sytuacji prawnej dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Piszkowicach.
Rzecznik konsekwentnie apeluje o działania międzyresortowe, mające na celu uregulowanie sytuacji chorych dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-leczniczych. Wielokrotnie zwracał uwagę na niezrozumiałe postępowanie sądów, tj. orzekanie o umieszczeniu dzieci w ZOL-ach z pominięciem pieczy zastępczej i apelował do Ministra Sprawiedliwości o zwrócenie szczególnej uwagi na ten problem podczas szkolenia i narad sędziów rodzinnych. Minister Sprawiedliwości wystosował w tej kwestii list do prezesów wszystkich sądów.

Zabezpieczenie praw dzieci przebywających w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych było głównym tematem spotkania, jakie Rzecznik Praw Dziecka zorganizował w lutym 2014 roku oraz kolejnego, 3 kwietnia 2014 roku, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Rzecznik podkreślał, że w około 130 przypadkach sytuacja prawna dzieci, przebywających w tego typu placówkach, nie została właściwie uregulowania; nikt nie czuje się do końca za nie odpowiedzialny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.