Aplikacja pomaga w wyjściu z uzależnienia

Udostępnij:
Aplikacja, nowoczesne urządzenie diagnostyczne, wesprze alkoholika w terapii wychodzenia z uzależnienia. Jego twórcą jest Marcin Brysiak, aplikacja dostępna jest na stronie www.hh24.pl.
- Są dwa tego rodzaju rozwiązania, wykorzystujące sztuczną inteligencję, jedno powstało w USA, a drugie w naszym kraju – opowiada Marcin Brysiak. Amerykańska aplikacja koncentruje się głównie na wsparciu osób uzależnionych od mediów społecznościowych, polska - pierwsza w Europie - wykorzystuje zaawansowane algorytmy oceniające prawdopodobieństwo złamania abstynencji do wsparcia pacjenta i terapeuty w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Powrót do nałogu jest jednym z największych wyzwań dla osób, które się z nim zmagają. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), terapię odwykową każdego roku kończy w Polsce około 150 tys. osób, jednak aż połowa ma problem z abstynencją. W trakcie podejmowania prób abstynencyjnych dochodzi zwykle do co najmniej kilku nawrotów do nałogu. Specjaliści od uzależnień twierdzą, że dzieje się tak dlatego,że tylko jeden na sześciu alkoholików podejmuje leczenie w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień.

- Chcemy, żeby nawrót picia alkoholu można było przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem, sięgającym 80 proc., najlepiej z jedno- lub dwutygodniowym wyprzedzeniem - tak, aby natychmiast mogło być uruchomione wsparcie terapeutyczne dla osoby uzależnionej i by zapobiec złamaniu abstynencji – mówi Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczymi nad systemem Addictions.ai.

- Na stronie www.hh24.pl bezpłatnie dostępny jest obecnie system o nazwie AlkyRecovery - motywujący, doradzający i kontrolujący stan samopoczucia jego użytkowników – podkreśla Marcin Brysiak. Osoby korzystające z tej aplikacji mają dostęp do tzw. dzienniczków uczuć i głodu, pomagających określić ich aktualny stan zdrowia. Jego użytkownicy mogą także przedyskutować swoje problemy z osobami o podobnych trudnościach w formie czatu tekstowego, a także uczestniczyć w indywidualnych i grupowych czatach z terapeutami.

W przyszłości system Addictions.ai ma być wykorzystywany także w zmaganiach z innymi uzależnieniami od substancji chemicznych, np. od tytoniu, jak i w uzależnieniach behawioralnych, takich jak hazard.Projekt wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od alkoholu uzależnionych jest co najmniej 240 mln ludzi na świecie. W Polsce liczbę osób uzależnionych od alkoholu szacuje się na ok. 4,4 proc. populacji w wieku co najmniej 15 lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju osób pijących alkohol do 4 dni w tygodniu jest ok. 4,7 mln (12 proc. populacji). Ponad 820 tys. Polaków (2 proc.) pije alkohol przez 5 dni w tygodniu lub częściej.

Liczbę osób zdiagnozowanych, czyli tych, co do których nie ma wątpliwości, że mają problem z alkoholem, ocenia się u nas na 600-800 tys. Warto jednak podkreślić, że jedynie co szósty alkoholik przyznaje się do tego, że jest uzależniony.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.