Awantura o pakiet kolejkowy, uwagi w większości krytyczne

Udostępnij:
Minął termin wnoszenia uwag do pakietu kolejkowego ministra Arłukowicza. Wpłynęło ich bardzo dużo, w przeważającej mierze krytyczne głównie dotyczące roli lekarzy rodzinnych w systemie oraz centralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Pakiet musiał wywołać awanturę, bo jest źle przygotowany i chaotyczny – uważa Marek Balicki, były minister zdrowia – Co do zasady wszyscy się zgadzamy, ale w szczegółach jest nie do przyjęcia.

Chodzi o drażliwą kwestię skutecznego rozpoznania nowotworu, Przy 140 tys. nowych zachorowań rocznie oznacza to, że lekarz rodzinny będzie musiał mieć 2-3 rozpoznania rocznie, inaczej może zostać uznany za nieskutecznego, co może wiązać się ze stratą finansową. W Polsce mamy około 30 tys. lekarzy rodzinnych.

- Powstaje także pytanie o to kiedy lekarz wyda kartę onkologiczną pacjentowi, bo przecież po diagnostyce może się okazać, że raka nie ma, a cała ścieżka przyniesie więcej szkody niż pożytku – mówi dr Balicki.

Odpiera to Elżbieta Gelert, posłanka PO, która twierdzi, że nie wszystko przecież może być uregulowane i należy trochę polegać na wyczuciu lekarza, który sam powinien zdecydować o tym kiedy założyć pacjentowi taką kartę.

W uwagach nie pojawiła się ani jedna popierająca pomysł centralizacji NFZ oraz wybierania przez ministra zdrowia wiceprezesów oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich.

- Platforma tutaj idzie pod prąd – uważa dr Balicki – Tak szumnie opowiadała się za decentralizacją, a robi obecnie zupełnie coś innego.

- Prezes NFZ staje się niepotrzebny w systemie, a my nie wyobrażamy sobie, żeby minister zdrowia przejął na siebie tak dużą odpowiedzialność za wszystko co się dzieje u płatnika – mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP – Pakiet antykolejkowy budzi kontrowersje, jest wiele rzeczy, które należy dopracować i zmienić, stąd nasze uwagi. Jeśli nie zostanie to zrewidowane to będzie ogromną pomyłką, która nic nie da pacjentom ani nie uporządkuje systemu. W onkologii na przykład zmiany proponowane mogą doprowadzić do wejścia nowych świadczeniodawców bez żadnych dodatkowych reguł.

Pracodawcy RP zgłosili uwagi takie jak na przykład, że taryfa świadczeń oraz zalecenia dotyczące rachunku kosztów opieki zdrowotnej powinny być publikowane w rozporządzaniach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.