BCC ostro o finansowaniu systemu ochrony zdrowia

Udostępnij:
Już najwyższy czas by pilnie podjąć szeroką dyskusję dotyczącą modelu finansowania naszego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem BCC, obecny system jest niewydolny i należy go zmienić – takie wnioski nasuwa, m.in. analiza budżetu NFZ na 2015 r.
Zdaniem BCC budżet ten niestety nie zapewnia środków na wdrożenie i przeprowadzenie zmian z pakietu onkologicznego i kolejkowego, nie pozwala na realizację celów strategicznych nakreślonych przez rząd w tzw. Policy Paper oraz nie odpowiada wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.

Niepokój, szczególnie, budzi spadek nakładów w 2015 roku w stosunku do budżetu 2014 na: opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (-9,49 proc.), rehabilitację (-5,10 proc.), refundację (-4,58 proc.), świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (-3,31 proc.), lecznictwo uzdrowiskowe (-2,30 proc.), chemioterapię (-1,19 proc.), ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (-0,6 proc.).
Od 2008 roku nie zmieniona została stawka kapitacyjna dla podstawowej opieki zdrowotnej, która nadal wynosi tylko 8 zł. Zapowiadane przez prezesa NFZ w 2012 r. zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej niestety nie zostały do tej pory wprowadzone. Jak pokazują natomiast doświadczenia z krajów, w których podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest dobrze zorganizowana, nawet 90 proc. potrzeb zdrowotnych populacji jest zaspokajanych przez POZ, ograniczając często zbędne i kosztochłonne konsultacje specjalistyczne i hospitalizacje. Trudno oczekiwać takiego efektu od naszego, niedofinansowanego systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Analiza budżetu NFZ nasuwa również pytanie o zasadność wzrostu kosztów administracyjnych NFZ o 4 mln zł, szczególnie w sytuacji, gdy od 1 stycznia 2015 r. AOTM przejmuje wycenę procedur, zgodnie z przygotowanymi pakietami ustaw. Województwo opolskie, jako jedyne, ma otrzymać mniej środków w 2015 r. niż zaplanowano na 2014. Warto tu przypomnieć, że właśnie województwo opolskie zajęło pierwsze miejsce w kategorii jakości ochrony zdrowia według „Krajowego indeksu sprawności ochrony zdrowia 2014”, przeprowadzonego przez PwC.

Jak postuluje Anna Janczewska Radwan z Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wskazane byłoby, aby w trakcie cyklu spotkań ekspertów ochrony zdrowia, ponad partyjnymi podziałami i interesami, rozważyć wszelkie możliwe formy zapewnienia niezbędnych środków na ochronę zdrowia, które będą gwarantowały jego wydolność, osiąganie planowanych celów strategicznych, szczególnie w związku z wyzwaniami, jakie stawia ochronie zdrowia problem starzejącego się społeczeństwa.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.