By roszczenie o wydanie wyników nie wygasło razem z pacjentem

Udostępnij:
Pacjenci i osoby przez nich upoważnione mają prawo do zapoznania się z wynikami badań nie tylko podczas wyznaczonej wizyty u lekarza, który wystawił skierowanie. Pacjent ma prawo do zapoznania się z nimi także przed planowaną wizytą. Jeśli spotka się z odmową wydania badań, może powołać się w placówce na informacje Rzecznika Praw Pacjenta. Droga sądowa to ostateczność.
Oznacza to, że nie można uzależniać dostępu pacjentowi do jego wyników od wizyty u specjalisty, który zlecił badania. Placówka, która badania przeprowadziła, przekazuje wyniki wydającemu skierowanie. Pacjent dowiaduje się o wynikach zazwyczaj podczas kolejnej wizyty u lekarza, który zlecił badania. Jest obowiązek przekazania pacjentowi w sposób przystępny informacji o stanie jego zdrowia i to niezależne jest od wizyty u lekarza – wyniki badań stanowią bowiem część jego osobistej dokumentacji medycznej.

Pacjent ma prawo powołać się na informację Rzecznika Praw Pacjenta, gdy w placówce leczniczej odmówiono mu wydania wyników wcześniej niż przed planowaną wizytą u lekarza.
- Jeśli pacjent powoła się w konkretnym podmiocie leczniczym na informację RPP, uda się uniknąć wielu niekorzystnych dla pacjentów zdarzeń. Mimo to w sytuacji, gdy pacjent, otrzymuje w podmiocie leczniczym informację, że wyniki badań, na które otrzymał skierowanie, już są, ale zapoznać się z nimi może dopiero podczas wizyty u lekarza, proszę, aby pacjenci niezwłocznie kontaktowali się z kierownikiem lub dyrektorem danej placówki. – wyjaśnia Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. – Mogą też do zwierzchnika placówki wystąpić z pismem – dodaje.
Jeśli to nie zadziała, zostaje droga pisemnego kontaktu z biurem rzecznika. Wtedy jest podstawa, aby rzecznik mógł wszcząć postępowanie, czy zostały naruszone prawa pacjenta.
Przypadków takich jest na szczęście niewiele, o jednym pisaliśmy w zeszłym tygodniu.
Ważne jest, że nawet gdy pacjent nie może osobiście odebrać wyników, ma prawo wskazać osobę upoważnioną. Oświadczenie takie podmiot ma obowiązek dołączyć do indywidualnej dokumentacji pacjenta.

Wyniki mogą być udostępnione w następujących formach:
1. Do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.
2. Poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii.
3. Poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

Znajomość podstawowych praw pacjenta to obowiązek pracowników placówek medycznych, lekarzy, ale też i samego pacjenta. Pozwala to na skrócenie drogi prawnej, bo może się okazać, że roszczenie sądowe – zanim nabierze „mocy prawnej” – może wygasnąć… wraz z pacjentem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.