Centrum Onkologii wywłaszczone na rzecz Szpitala Południowego

Udostępnij:
Wojewoda mazowiecki utrzymał w mocy decyzję starosty warszawskiego zachodniego o wywłaszczeniu Centrum Onkologii z działki pod budowę wjazdu do Szpitala Południowego. Prawo użytkowania nieruchomości ma teraz m.st. Warszawa. Centrum Onkologii uzyska natomiast odszkodowanie. Decyzja wojewody jest ostateczna. Nie zgadza się z tym prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii.
- Raczej to niemożliwe, żeby decyzja wojewody była ostateczna, bo sprawa jest w sądzie – mówi Termedii prof. Warzocha – Uważamy, że ta decyzja jest błędna. Powstał list otwarty pracowników szpitala w tej sprawie.

Centrum Onkologii samo myśli o rozbudowie przychodni specjalistycznych i chemioterapii jednodniowej. Do tego potrzebne są grunty. CO podnosi także kwestie dojazdu do Instytutu oraz Szpitala Południowego.

Według wojewody nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa. Wywłaszczenie polega na ograniczeniu praw użytkowania wieczystego przysługującego Centrum Onkologii i przyznaniu prawa użytkowania m.st. Warszawie. Hanna Gronkiewicz - Waltz zwróciła się o wywłaszczenie, ponieważ Centrum Onkologii odmówiło wydania gruntów na potrzeby Szpitala Południowego. Wojewoda wyznaczył do rozpatrzenia tej sprawy starostę warszawskiego zachodniego, który 27 maja 2014 roku wydał decyzję o wywłaszczeniu Centrum Onkologii. Centrum wniosło od tej decyzji odwołanie do wojewody.

Konstytucja i ustawa o gospodarce nieruchomościami dopuszcza wywłaszczenie, które jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Decyzja wojewody jest ostateczna. Przysługuje na nią skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w ciągu 30 dni od dnia doręczenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.