Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Co robi ministerstwo, aby prób samobójczych było mniej? ►

Udostępnij:
– W 2022 roku po raz kolejny zwiększyła się liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – i to o 39 proc. Liczba skutecznych zamachów samobójczych również wzrosła – o ponad jedną piątą. Odnotowano ich 156 – informował w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, wyliczając działania, jakie resort podejmuje, by zmniejszyć skalę zjawiska.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej Marta Golbik, Grzegorz Napieralski i Barbara Nowacka pytali w Sejmie o to, co resort zdrowia robi, by zapobiegać próbom samobójczym dzieci i odwrócić tę zwiększającą się tendencję.

– Problem jest złożony – zaczął wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podając policyjne statystyki. – Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku po raz kolejny zwiększyła się liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – i to o 39 proc. Liczba skutecznych zamachów samobójczych również wzrosła – o ponad jedną piątą. Odnotowano ich 156. Coraz częściej mówimy o problemie zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, który jest istotny przy zamachach samobójczych – wyliczał.

Przedstawiciel rządu przypomniał, że „w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025 zapisano dziesięć zadań mających na celu zapobieganie próbom samobójczym”.

– Głównym celem realizacji zadań jest zapobieganie samobójstwom przez zwiększenie dostępu do pomocy dla osób w kryzysie samobójczym, zwiększenie kompetencji osób, które udzielają pomocy, programy profilaktyczne skierowane do różnych populacji, jak również ograniczenie dostępu do metod popełniania samobójstw czy poprawa monitorowania prób czy zgonów samobójczych. W tym zakresie prowadzony był między innymi przez Instytut Psychiatrii i Neurologii cykl webinarów o zdrowiu psychicznym dla dzieci i młodzieży poświęconych właśnie zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Od wielu lat prowadzony jest również monitoring mediów w zakresie zasad poruszania tego tematu – przypomniał Miłkowski, dodając, że „efektem monitoringu są interwencje oraz upowszechniona już praktyka dołączania do materiałów, których tematem jest próba samobójcza, praktycznych informacji dotyczących tego, gdzie szukać pomocy, jeśli ma się myśli samobójcze”.

– Jednocześnie są też realizowane w tym zakresie programy profilaktyki zachowań samobójczych dla dzieci w wieku 13–18 i 13–19 lat, już po próbach samobójczych. Oczywiście to jest prawda, że w przypadku tych ponad 2 tys. osób, które próbują popełnić samobójstwo, bezwzględnym wskazaniem medycznym jest przyjęcie pacjenta na oddział szpitalny w celu leczenia tej osoby – podkreślił Miłkowski.

Przedstawiciel resortu mówił też o reformie systemu zdrowia psychicznego.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.



Przeczytaj także: „Pacjent zyska – szpital nie straci”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.