Co trzeci pacjent rezygnuje z wykupienia lekarstw

Udostępnij:
Choć ceny leków refundowanych w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie, to coraz więcej osób nie wykupuje zapisanych medykamentów. Wśród osób, które po sprawdzeniu ceny leku odchodzą z niczym od aptecznego okienka prym wiodą emeryci i renciści. Jak zauważa prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej dzieje się tak z przyczyn ekonomicznych.
Z badań przeprowadzonych przez Naczelną Izbę Aptekarską, w Polsce z realizacji recepty rezygnuje co trzeci pacjent. Ponad połowę spośród osób, które nie wykupują leków stanowią emeryci i renciści. Problem ten z roku na rok narasta. Jeszcze w 2009 roku 25 proc. pacjentów przyznawało się, że nie wykupiło leków. Obecnie jest ich ponad 33 proc.
Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, Piotr Brukiewicz przyznaje, że w Polsce ceny leków refundowanych należą do jednych z najniższych w Europie. Nadmienia jednak, że coraz więcej seniorów i tak nie stać na wykupienie recept.
– Z przyczyn ekonomicznych dla wielu osób starszych leczenie przewlekłych chorób, polegające na systematycznym zażywaniu leków, jest trudne do zrealizowania. Mimo że lekarstwa są refundowane, a ich cena należy do najniższych w Europie, to odpłatność pacjenta i tak jest dość wysoka w porównaniu z możliwościami finansowymi ludzi starszych. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy dana osoba choruje na więcej niż jedno schorzenie, co w starszym wieku ma często miejsce – mówi Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Około 90 proc. osób po 70. roku życia choruje na jakąś chorobę przewlekłą np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub choroby układu krążenia. W takich przypadkach zaprzestanie leczenia może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.