Czas na pacjenta

Udostępnij:
O roli organizacji pacjenckich w kształtowaniu systemu ochrony zdrowia, strategiach i dobrych praktykach, redukowaniu nierówności mówiono podczas sesji – „Dostęp pacjenta do świadczeń medycznych, a rozwarstwienie. Transformacje ustrojowe ostatnich 25 lat”. Było to wydarzenie specjalne drugiego dnia Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy przygotowane przez "Menedżera Zdrowia" oraz Federację Pacjentów Polskich.
Paneliści z kraju i zagranicy podkreślali, że organizacje pacjentów stały się znaczącym partnerem w przekazywaniu opinii pacjentów do wypracowywania konstruktywnych rozwiązań systemowych. Akcentowano również ich znaczącą rolę w komunikowaniu potrzeb zdrowotnych. Tomasz Szelągowski, dyrektor generalny Federacji Pacjentów Polskich powiedział, że głos jednostki będzie się liczył coraz bardziej szczególnie w kontekście dostępności do opieki zdrowotnej. Ekspert podnosił także, że w choć ciągu ostatnich 25 lat jakość leczenia w Polsce uległa poprawie, to w dalszym ciągu organizacje pacjenckie nie mają przełożenia na rozwiązania wypracowywane przez decydentów.

Inaczej jest w krajach Europy Zachodniej, o czym mówiła Nicole Bedlington, dyrektor wykonawczy European Patietns’z Belgii. Z kolei Peter Goldblatt, doradca w Institute of Health Equity, University College w Londynie akcentował znaczenie innowacyjności w odpowiadaniu na potrzeby pacjenta.

W ramach innych sesji poświęconych onkologii, jako dziedzinie multidyscyplinarnej, stanowiącej coraz większe wyzwanie dla systemu mówiono m.in. o konieczności zmiany trybu leczenia szpitalnego na ambulatoryjne, co w znaczący sposób obniży koszty. Eksperci podkreślali, że w onkologii, jak żadnej innej dziedzinie organizacja opieki nad chorym przekłada się na efekty leczenia. Prof. Sergiusz Nawrocki kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwracał uwagę na to, iż czas oczekiwania na diagnostykę oraz leczenie onkologiczne są kluczowe dla powodzenia przyszłej terapii. Akcentował, że w tej dziedzinie medycyny nie ma czasu na błędy.

Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przyznał, że limity w onkologii, to dramat. Jego zdaniem wyzwaniem na dziś jest zniesienie limitów, zwłaszcza w zakresie limitów na diagnostykę onkologiczną.

Podczas drugiego dnia Forum Ochrony Zdrowia eksperci w innych sesjach poruszali także m.in. zagadnienia dotyczące polityki lekowej państwa – oceny funkcjonowania ustawy refundacyjnej po dwóch latach funkcjonowania oraz roli prywatnego sektora we współpracy z samorządem, w kontekście budowania systemu zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

Podczas Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy redakcja "Menedżera Zdrowia" na żywo transmitowała panele dyskusyjne. Do studia telewizyjnego zaaranżowanego na terenie konferencji dziennikarze miesięcznika zapraszali prelegentów do rozmów.
Wszystkie zrealizowane wywiady dostępne są TUTAJ
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.