Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Do końca miesiąca wprowadzimy zakaz sprzedaży opioidów przez receptomaty

Udostępnij:

Minister Izabela Leszczyna przekazała, że do końca miesiąca zostaną przygotowane przepisy, które spowodują, że nie będzie możliwe uzyskanie recepty na opioidy w tzw. receptomatach.

Zapobiec dramatom
– Ostatnio można odnieść wrażenie, że Polska boryka się z ogromnym problemem nadużywania leków opioidowych. Podkreślała, że tak nie jest, a działania, jakie w tej chwili są podejmowane – zarówno te doraźne, jak i długoterminowe – są po to, aby zapobiec sytuacji takiej jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie fentanyl stał się ogromnym problemem – mówiła 2 lipca w Radiowej Trójki minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Tylko 16 proc. z osób, które zgłaszają się na leczenie uzależnienia, ma problemy z opioidami. Reszta to wszystkie inne środki narkotyczne, psychotropowe i tym podobne. Natomiast to, co jest niepokojące, to łatwość uzyskania leków uzależniających poprzez tak zwane receptomaty. W czasie pandemii została wprowadzona teleporada. To był dobry ruch, bardzo dobre rozwiązanie, tyle że przy jej wprowadzaniu zabrakło wyobraźni, aby ją doprecyzować i uszczelnić – stwierdziła minister Leszczyna.

– Natychmiast przy tej okazji powstało bardzo dużo receptomatów – portali internetowych, które nie mają nic wspólnego z badaniem pacjenta. PiS nie wprowadził żadnego standardu teleporady. Wystarczy wypełnić w internecie formularz i uzyskać, za opłatą, receptę na dowolny lek – dodała.

Monitoring i w perspektywie zakaz
Jak mówiła szefowa resortu zdrowia, od połowy czerwca monitorowane są takie receptomaty, w których wystawianych jest bardzo dużo recept albo są one realizowane w całej Polsce.

– Kiedy obserwujemy niepokojące sygnały, a taki monitoring prowadzony jest na bieżąco, natychmiast włącza się w to ze swoimi działaniami operacyjnymi policja, z którą jesteśmy w codziennym kontakcie. Jest jednak ważniejsza kwestia. Jestem po rozmowach z Naczelną Izbą Lekarską, z konsultantami krajowymi ds. psychiatrii, opieki paliatywnej, z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej – wszyscy się zgadzają, że nie ma potrzeby wystawiania leków narkotycznych, psychotropowych, opioidowych podczas teleporady – mówiła minister Leszczyna.

Jak podkreśliła, pacjent w hospicjum jest pod opieką lekarza i pielęgniarki. Podobnie jest z osobami w hospicjum domowym. Nie ma więc potrzeby, aby kupowały leki przez receptomaty.

– Przepisy, aby recepty na opioidy nie można było uzyskać w receptomacie, chciałabym mieć gotowe do końca tego miesiąca. To wymaga czasu, bo rozporządzenie w tej sprawie musi przejść ścieżkę konsultacji społecznych. Muszę tez przekonać środowiska pacjenckie i lekarskie, że taką zmianą nie zmniejszymy dostępności do leków osobom chorym na nowotwory czy osobom leczącym się i wychodzącym z uzależnień. Bardzo się cieszę, że lekarze bardzo konstruktywnie podeszli do tych rozmów i że uda się nam wprowadzić w tym zakresie dobre, uszczelniające przepisy – zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.