Do opracowania map zdrowotnych potrzebne jest szerokie porozumienie

Udostępnij:
Konferencja Polskiej Federacji Szpitali i Zamojskiego Szpitala Niepublicznego zgromadziła menedżerów opieki zdrowotnej oraz posłów, przedstawicieli samorządów i NFZ. Uczestnicy zgodzili się, że następuje marginalizacja prezesa NFZ oraz że do opracowania map zdrowotnych potrzebne jest porozumienie szersze niż tylko wojewodów oraz konsultantów wojewódzkich.
- Chodzi o zaakcentowanie głosu środowiska organizatorów ochrony zdrowia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski. – Szczególnie jest to ważne w obliczu proponowanych zmian: pakietu kolejkowego, ustawy o działalności leczniczej, jest to niezwykle istotne przy tworzeniu potrzeb zdrowotnych. Zagrożeniem jest zbytnia polaryzacja w kierunku wojewodów oraz konsultantów wojewódzkich, którzy są specjalistami w konkretnych dziedzinach. To niesie ryzyko fragmentaryzacji usług zdrowotnych. Rekomendacja z dzisiejszego spotkania jest taka, że w tej dyskusji powinny brać udział samorządy, które przecież odpowiadają za politykę zdrowotną w danym regionie. Konkluzja jest także to, że rady NFZ powinny mieć szerokie przedstawicielstwo środowiska lekarskich, pielęgniarskich, menedżerów opieki zdrowotnej, a nie być li tylko organami politycznymi.

- Podczas konferencji była bardzo ciekawa prezentacja Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich pokazująca słabe strony zmian w ochronie zdrowia, szczególnie tego, że następuje marginalizacja prezesa NFZ, któremu minister zdrowia ma powoływać i odwoływać dyrektorów oddziałów wojewódzkich oraz wiceprezesów – mówi Mariusz Paszko, prezes zarządu Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

- Szpitale muszą spełnić standardy wymagane przez ministerstwo zdrowia do końca 2015 roku i my na naszym terenie myślimy o tym, aby wykorzystać środki z RPO na ten cel – mówił podczas debaty konferencyjnej Paweł Pikuła, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego.

- Zyskiwać kontrakty będą duże podmioty, które zostaną premiowane za ciągłość i kompleksowość świadczeń, dla mniejszych nadejdzie trudniejszy czas – mówił Marek Wójcik , z-ca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich. - W taryfikacji muszą brać udział nie tylko szpitale kliniczne, a w związku z utworzeniem agencji taryfikacji placówki biorące udział w kształtowaniu wyceny mogą otrzymywać wyższe kontrakty.

Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa, wyraził opinię, że jeden zarząd dla trzech szpitali leżących na terenie powiatu byłby wskazany i przypomniał, że miasto było chętne do przejęcia szpitala wojewódzkiego im. Jana Pawła II zarządzanego obecnie przez marszałka.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, przytoczył dane, z których wynika, że według różnych statystyk szpitali prywatnych jest 130 i dysponują około 5 proc. środków przeznaczonych na cele szpitalne. Szpitali SP ZOZ jest 467.

Podczas konferencji mówiono także o konieczności obniżenia kosztów wewnątrzszpitalnych czy poprzez lepszy monitoring rozdziału leków, czy poprzez inwestycje sprzętowe, które przyczynią się do zmniejszenia liczby powikłań podczas operacji.

Konferencja w Zamościu odbyła się po raz drugi. W przyszłym roku organizatorzy planują w większym zakresie tematykę wykraczającą poza obszar województwa lubelskiego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.