Dopłaty pobytowe w szpitalach bezprawne

Udostępnij:
Dopłaty pobytowe w szpitalach nie są zgodne z prawem - informuje rzecznik praw pacjenta zgodnie ze stanowiskiem centrali NFZ. Możliwa jest jednak dopłata za dokumentację medyczną, kontakt z bliskimi, dodatkową opiekę pielęgniarską. Za energię elektryczną, ogrzewanie czy wodę pacjent płacić nie musi, a wręcz nie powinien.
Rzecznik zwrócił się o interpretację w tym zakresie do Narodowego Funduszu Zdrowia. W przekazanym na jego prośbę stanowisku Fundusz wskazuje, że zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z funduszy publicznych, do świadczeń opieki zdrowotnej należą m.in. świadczenia towarzyszące, do których zakwalifikowane zostało zakwaterowanie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej. Pobyt w szpitalu nie powinien zatem skutkować dla pacjenta – świadczeniobiorcy, koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, o ile nie są one sprecyzowane w przepisach prawa. W obowiązujących ustawach brak jest jakichkolwiek przepisów, które umożliwiałyby pobieranie dodatkowych opłat za energię elektryczną.

Naruszenie zasad realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej poprzez pobieranie opłat za energię elektryczną, stanowi podstawę do nałożenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia kary umownej na świadczeniodawcę.

Fundusz interpretuje więc przepisy podobnie jak w sprawie dopłat do leczenia, że są one bezprawne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.