Sylwia Mierzewska/UCK

Dr Matuszewski: W Polsce dotychczas nie było placówki zajmującej się chorobami prącia

Udostępnij:
- W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu GUMed, stworzyliśmy pierwszą w Polsce Poradnię Chorób Prącia. Często mężczyźni nie wiedzą, do jakiego specjalisty zgłosić się ze swoimi dolegliwościami, bo znajdują się one na pograniczu dermatologii i urologii - mówi dr hab. Marcin Matuszewski, kierownik Kliniki Urologii GUMed.
Współpraca pomiędzy Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Kliniką Urologii UCK w zakresie leczenia chorób prącia trwa od około trzech lat. W tym czasie przyjęto około 500 pacjentów z różnymi schorzeniami narządu zarówno zapalnymi, jak i nowotworowymi. W obecnej formie poradnia działa od listopada 2019 r. Dotychczas porad udzielono już ponad 50 mężczyznom i niemal każdego dnia zgłaszają się kolejni pacjenci wymagający pomocy. W poradni leczone są m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i nowotwory.

- Obawy pacjentów najczęściej budzi to, że dolegliwości mogą być związane z chorobą weneryczną lub z rakiem. Nowotwór prącia to najgroźniejsza choroba, którą się zajmujemy, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent trafi do specjalisty zbyt późno. A większość mężczyzn nie jest skłonna do zgłaszania się do lekarzy, zwłaszcza z dolegliwościami dotyczącymi narządów płciowych. Chcielibyśmy to zmienić – wyjaśnia dr Matuszewski, kierownik Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki współpracy dermatologów i urologów możliwa jest bardziej efektywna diagnostyka i leczenie schorzeń prącia. Dermatolog wykonuje dermatoskopię, dzięki której uzyskiwany jest powiększony obraz niepokojących zmian, co pozwala na diagnostykę chorób zapalnych i nowotworowych tej okolicy. Zarówno urolodzy, jak i dermatolodzy przeprowadzają także biopsje ze zmian skórnych i śluzówkowych.

- Dermatolog stosuje leczenie miejscowe, wykonuje takie zabiegi, jak np. kriodestrukcja czy laseroterapia niektórych rodzajów zmian prącia. Natomiast urolog ma możliwość wykonania zabiegów: od tych mniejszych, jak plastyka wędzidełka czy obrzezanie, po zaawansowane operacje usunięcia nowotworów prącia z rekonstrukcją. Wspólna praca dermatologa i urologa umożliwia zatem kompleksową opiekę nad pacjentem, przeprowadzenie go przez całą ścieżkę, od momentu postawienia diagnozy do skutecznego leczenia – wyjaśnia prof. Roman Nowicki, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.