Dyrektywa transgraniczna: rządowy plan

Udostępnij:
W środę nadzwyczajna komisja sejmowa zaakceptowała rządowy projekt implementacji dyrektywy transgranicznej.
Kraje członkowskie UE, w tym Polska, miały czas na wdrożenie dyrektywy do 25 października 2013 r. W dyrektywie chodzi o to, by pacjent, który nie może w rozsądnym terminie doczekać się świadczenia we własnym kraju, zyskał prawo do uzyskania niezbędnej pomocy w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Polak mający kłopot z dostępem np. do pomocy okulistycznej we własnym kraju, mógłby jej szukać w Czechach, Niemczech, na Litwie. Po jej uzyskaniu miałby prawo żądać refundacji za udzieloną pomoc od krajowego ubezpieczyciela, w wypadku Polaków – od NFZ.

Na dyrektywie zarobić by mogły także polskie szpitale. –O ile na czas przygotowane zostałyby przepisy implementujące dyrektywę, powołane punkty kontaktowe – mówi Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

-To wielka szansa dla polskich pacjentów, szansa na ominięcie kolejek do oblężonych polskich lecznic – ocenia Tomasz Szelągowski, dyrektor generalny Federacji Pacjentów Polskich. Ale dla ministerstwa zdrowia i NFZ ryzyko, że zaplanowane przez te instytucje budżet na ochronę zdrowia wymknie się spod kontroli.

Z półrocznym opóźnieniem rząd przyjął przepisy implementujące w Polsce dyrektywę transgraniczną. Przyjął – nie korzystnym dla pacjentów kształcie. Prace nad nowym prawem kontynuowane są w Sejmie – sejmowała podkomisja zaakceptowała plan rządowy.

Celami dyrektywy są:

*Ustanowienie zasad ułatwiających dostęp pacjentów do bezpiecznej transgranicznej opieki zdrowotnej,

*Zapewnienie mobilności pacjentów zgodnie z zasadami ustalonymi przez Trybunał Sprawiedliwości poprzez ustanowienie ram prawnych określających korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwach członkowskich niż państwo członkowskie ubezpieczenia, z możliwością zwrotu kosztów tych świadczeń,

*Promowanie współpracy w zakresie opieki zdrowotnej między państwami członkowskimi, z pełnym poszanowaniem kompetencji państw członkowskich w zakresie organizacji i świadczenia opieki zdrowotnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.