Naczelna Izba Lekarska

E-recepty – pytania i żądania lekarzy

Udostępnij:
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie limitów w wystawianiu e-recept – poprosił o wskazanie podstawy prawnej uzasadniającej ograniczenie i wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za utrudnienie pracy lekarzom.
30 czerwca w Ministerstwie Zdrowia podczas konferencji prasowej dotyczącej tzw. receptomatów i nadużywania możliwości, jakie daje połączenie telekonsultacji z e-receptami, szef resortu Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie limitu liczby e-recept wystawianych przez jednego lekarza – poinformował, że „podczas dziesięciu godzin pracy lekarz będzie mógł wystawić mniej więcej 300 recept”.

Ograniczenia zaczęły obowiązywać 3 lipca – nie spodobały się one przedstawicielom samorządu lekarskiego.

5 lipca opublikowano pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski poprosił o „niezwłoczne wyjaśnienie, na jakiej podstawie prawnej została podjęta decyzja o wprowadzeniu limitów, a także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za włączenie ograniczeń możliwości wykonywania zawodu przez lekarzy – a w konsekwencji za zmniejszenie praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej”.

– Domagamy się niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowania rozwiązań systemowych w porozumieniu z lekarzami – podsumował.

Udostępniamy pismo w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Pismo prezes NRL w sprawie wycofania e-recept.

Przeczytaj także: „E-recepty – medycyna czy już tylko biznes?”, „W trosce o przestrzeganie prawa – a nie o wyborców”, „Limity na wystawianie recept” i „Kilkaset recept dziennie – miliony złotych rocznie”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.