123RF

Fizjoterapeuci – podwyżki, po których następują zwolnienia

Udostępnij:
Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że od wielu miesięcy toczyły się rozmowy na temat podwyżek dla pracowników etatowych w publicznym systemie ochrony zdrowia. Debata w parlamencie podczas nowelizacji pokazała, że brakuje woli głębokich zmian.
1 lipca weszły w życie podwyżki przewidziane w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Niewielkie podniesienie wskaźników w ustawie nie usatysfakcjonowało praktycznie żadnej grupy zawodowej.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że od wielu miesięcy toczyły się rozmowy na temat podwyżek dla pracowników etatowych w publicznym systemie ochrony zdrowia. Debata w parlamencie podczas nowelizacji pokazała, że nie ma woli głębokich zmian.

KIF informuje: „Napływają sygnały o niekorzystnych zmianach, których powodem jest podniesienie wskaźnika, bez jednoczesnego zapewnienia jego finansowania. Minister zdrowia zapowiedział fundusze, ale nadal brak konkretów. Z pracodawcami nikt nie rozmawia. Dziś fizjoterapeuci są zwalniani z pracy lub zmuszani do zmiany formy świadczenia pracy. To efekt podniesienia wynagrodzeń dla fizjoterapeutów zatrudnionych tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę oraz braku zmiany wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych, a także braku zapewnienia źródła finansowania tych podwyżek. Apelowaliśmy wielokrotnie w tej sprawie do ministra zdrowia i premiera. Niestety, wciąż bez skutku. Niektóre środowiska, które były bardzo zadowolone z podwyżek, dziś również zaczynają się obawiać problemów i braku środków finansowych. Wielka szkoda, że na etapie negocjacji z ministrem zdrowia nie chciały z nami współpracować”.

Na razie fizjoterapeuci apelują o zgłaszanie problemów z wdrożeniem podniesienia wskaźnika.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.