Gabinety przestępstw kosmetycznych?

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti Angingu bije na alarm – w Polsce na ogromną skalę rozwija się proceder wykonywania zabiegów lekarskich z medycyny estetycznej przez osoby nieuprawnione, głównie kosmetyczki.
”Osoby te po odbyciu bezprawnych szkoleń organizowanych w celach komercyjnych przez różne podmioty, również lekarzy, otrzymują bezwartościowe w świetle obowiązującego w Polsce prawa certyfikaty potwierdzające nabycie umiejętności i kompetencji do wykonywania zabiegów lekarskich. Organizujący szkolenia i kursanci prezentują opinię, że zabiegi medycyny estetycznej nie są świadczeniem zdrowotnym, więc ich wykonywanie nie jest ograniczone prawem. Według dostępnych nam analiz prawnych stanowisko to jest nadużyciem niosącym za sobą liczne konsekwencje w zakresie odpowiedzialności karnej i cywilno-prawnej wobec wszystkich podmiotów mających udział w tej działalności” – czytamy w stanowisku na stronie PTMEIAA.
- Skala tego jest niebywała, to nie tylko opisane w mediach przypadki, które już bada prokuratura, ale wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce internetowej, by przekonać się jak daleko ten proceder zaszedł – mówi dr Waldemar Jankowiak, prezes PTMEIAA.
Stanowisko towarzystwa dotyczy zarówno działań medycznych, jak i nieuprawnionego stosowania w tym celu produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
Autorzy stanowiska zwracają uwagę, że wszelkiego rodzaju preparaty toksyny botulinowej są produktami leczniczymi i skoro prawo uznaje określony produkt za lek, to jego wszelkie zastosowanie ma charakter świadczenia zdrowotnego.

„Produkty lecznicze zawierające toksynę botulinową zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego i art. 23a Ustawy Prawy Farmaceutyczne są lekami wydawanymi wyłącznie z przepisu lekarza (na receptę). Wejść legalnie w jego posiadanie może jedynie pacjent, na którego opiewa recepta, podmiot leczniczy, lekarz oraz osoby uprawnione do obrotu produktami leczniczymi. Inna osoba np. kosmetyczka nie może nabyć takiego leku na potrzeby stosowania go we własnym gabinecie. Możliwe jest to na drodze wyłudzenia recepty lekarskiej, fałszowania dokumentacji medycznej bądź zakupu od podmiotów nieuprawnionych do legalnego posiadania i prowadzenia dystrybucji tych preparatów. Postępowanie takie zagrożone jest odpowiedzialnością karną.” – wyjaśniają lekarze medycyny estetycznej.
Dotyczy to także wyroby medycznych takich jak implanty tkankowe do iniekcji i preparatów do mezoterapii. Takie wyroby mogą być stosowane wyłącznie przez lekarzy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie. Wiąże się to przede wszystkim z ryzykiem dla pacjenta, gdyż użycie implantów tkankowych może prowadzić do natychmiastowych i odległych poważnych działań niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, ślepota, reakcja anafilaktyczna, a nawet prowadzić do śmierci.
Sposób wykorzystania tych produktów powoduje, że ich wykorzystywanie w praktyce nabiera cech zabiegu lekarskiego. Naruszenie integralności cielesnej pacjenta wiąże się z istotnym ryzykiem dla jego zdrowia, a nawet życia. Dlatego wykonywanie zabiegów lekarskich z zakresu medycyny estetycznej to udzielanie świadczeń zdrowotnych i zgodnie z prawem mogą je wykonywać tylko lekarze.
„Udzielanie świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem, a jeśli sprawca działa dla osiągnięcia korzyści majątkowej, przestępstwem – wyjaśniają lekarze w stanowisku PTMEIAA.
Autorzy stanowiska informują, że istnieje szereg środków prawnych mających na celu zakazanie i ukaranie osób winnych prowadzenia takiej działalności: zawiadomienie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgodnie z przedstawionym powyżej uzasadnieniem, zawiadomienie organów nadzoru, tj. Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o fakcie nabywania i stosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych przez osoby nieuprawnione, zawiadomienie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby szkolące, nakłaniające i dostarczające materiałów do wykonywania zabiegów lekarskich przez osoby nieuprawnione, w przypadku lekarzy szkolących osoby nieuprawnione zawiadomienie właściwego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.