Infarma popiera ministerialny projekt ustawy refundacyjnej. Ale ma zastrzeżenia

Udostępnij:
- Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków stanowi szansę na oczekiwaną zmianę obowiązujących przepisów – uważa Infarma. Ale ma zastrzeżenia dotyczące braku przejrzystości procesu negocjacyjnego.
Infarma przesłała swoje stanowisko dotyczące rządowych propozycji zmian w obszarze refundacji leków. - Na podkreślenie zasługuje fakt, że w procesie legislacyjnym znalazła się przestrzeń na dialog ze stroną społeczną, w tym z innowacyjnym przemysłem farmaceutycznym. Daje to nadzieję na wypracowanie zrównoważonych regulacji – czytamy w nim

Według Infarmy wśród najistotniejszych zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji, warto podkreślić dostrzeżenie potrzeby budżetowego wsparcia refundacji nowoczesnych leków oraz terapii sierocych, w tym stworzenia specjalnej puli środków na innowacje. Doprecyzowania jednak wymaga model ich podziału oraz szczegółowe rozwiązania dotyczące Refundacyjnego Trybu Rozwojowego.

- Idea zachęty do prowadzenia działalności inwestycyjnej i innowacyjnej w kontekście refundacji jest pomysłem, który należy ocenić pozytywnie. Odnośnie kierunków dalszych prac Infarma proponuje taki dobór kryteriów inwestycyjnych oraz badawczo-rozwojowych, by tworzyć możliwie sprzyjające warunki dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy – pisze Infarma.

Jej zdaniem w kontekście dostępu pacjentów do leków istotne i pozytywne zmiany dotyczą wprowadzenia ograniczenia marżowego dla eksporterów, co daje nadzieję na zmniejszenie ekonomicznej atrakcyjność wywozu leków z Polski.

W przedłożonych ministerstwu propozycjach Infarma proponuje także wprowadzenie ustawowej gwarancji poziomu ogólnych wydatków na refundację. Miałby on być nie mniejszy niż 17% sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym NFZ.

W ocenie Infarmy nowelizacja ustawy powinna w większym stopniu uwzględniać zapewnienie stabilności i przejrzystości procesu refundacji. - Infarma postuluje rezygnację z możliwości dyskrecjonalnej zmiany decyzji refundacyjnej przez ministra zdrowia oraz wydawania jej na niesprecyzowany okres.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.