Interdyscyplinarny raport na temat finansowania świadczeń w programach lekowych

Udostępnij:
„Wycena świadczeń w programach lekowych istotnym elementem budowy strategii zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii w chorobach autoimmunologicznych”, to tytuł raportu, który powstał z inicjatywy i pod patronatem konsultantów krajowych w dziedzinach reumatologii, dermatologii, neurologii i gastroenterologii, medycznych towarzystw naukowych, organizacji pacjentów i pracodawców.
Dane epidemiologiczne dot. chorób z autoimmunizacji wskazują, że szacowana łączna populacja pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, chorobami zapalnymi stawów oraz łuszczycą może przekraczać w Polsce 1,5 mln. W krajach rozwiniętych zachorowalność i śmiertelność związana z chorobami autoimmunologicznymi zajmuje trzecie miejsce po chorobach onkologicznych i chorobach układu sercowo-naczyniowego. Niewłaściwie lub zbyt późno leczone choroby autoimmunologiczne prowadzą do niepełnosprawności oraz wykluczenia zawodowego i społecznego, a tym samym generują ogromne koszty pośrednie.

Celem raportu było wypracowanie nowego modelu finansowania świadczeń w programach lekowych w wymienionych dziedzinach medycyny obejmujących leczenie chorób z autoimmunizacji, takich jak stwardnienie rozsiane, nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroby zapalne stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, nieradiograficzna postać spondyloatropatii zapalnej) oraz łuszczyca.

Autorzy raportu twierdzą, że niski odsetek pacjentów z chorobami z autoimmunizacji leczonych w Polsce nowoczesnymi i skutecznymi lekami wynika wprost z przyjętego modelu finansowania tego typu terapii. Główną barierą w dostępności do leczenia, oprócz wielkości środków przeznaczanych przez NFZ na zakup leków, jest niewystarczające finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w programach lekowych, które powoduje straty szpitali przyczyniając się do ich trudnej sytuacji finansowej.

Wypracowane przez ekspertów nowe propozycje finansowania świadczeń w programach lekowych mogą zwiększać dostępność pacjentów do nowoczesnych terapii bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie podmiotów leczniczych.

Raport zostanie zaprezentowany podczas konferencji prasowej 12.09.2019 r. o godz. 13:00 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8 w Warszawie. Inicjatywie patronuje Wydawnictwo Termedia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.