Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Jesteśmy gotowi do zwiększenia wydolności Medevac Hub Jasionka ►

Udostępnij:
28 grudnia z lotniska Rzeszów-Jasionka odbył się transport ukraińskich pacjentów na leczenie do Holandii i Norwegii. – To zarówno osoby bezpośrednio dotknięte działaniami wojennymi, jak też chorzy onkologicznie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, podkreślając, że „hub jest przygotowany na ewentualne zwiększenie liczby pacjentów z Ukrainy”.
Resort poinformował o tym na Twitterze – w konferencji zorganizowanej 28 grudnia uczestniczyli polski minister zdrowia Adam Niedzielski, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.



Minister Niedzielski w trakcie spotkania podkreślał, że „transport pacjentów objął osoby bezpośrednio dotknięte działaniami wojennymi, na przykład z ranami postrzałowymi, jak również pacjentów onkologicznych”.

– Hub w Jasionce to tylko jedna z dróg, jakimi transportowani są pacjenci z Ukrainy do szpitali w Europie. Niektórzy trafiają do europejskich lecznic w ramach umów pomiędzy poszczególnymi szpitalami, jak na przykład kijowskim szpitalem dziecięcym a Centrum Zdrowia Dziecka”.

Minister Niedzielski odniósł się również do możliwości Polski w zakresie udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy. Jak wskazał, infrastruktura Medevac Hub Jasionka, a także system transportu chorych, są przygotowane na ewentualne zwiększenie liczby napływających pacjentów.

– Jeśli tylko pojawi się kryzys po stronie ukraińskiej i nasilą się ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną, szczególnie tej zimy, możemy przyjąć znacznie więcej pacjentów. Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wyraźny sygnał ze strony ministra Laszki dotyczący ewentualnego zwiększenia wydolności – wyjaśnił.

– Wypracowane do tej pory ze stroną ukraińską procedury dotyczące przekazywania pacjentów działają dobrze, jednak liczba chorych zgłaszana przez stronę ukraińską nie jest tak duża, jak się spodziewał polski rząd.



O hubie w Jasionce
Medevac Hub Jasionka został otwarty we wrześniu 2022 r. jako część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy, uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 r. Hub prowadzi Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, a finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi punkt szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Norwegii.

Transmisja z konferencji – opublikowana na Facebooku – do obejrzenia poniżej.



Przeczytaj także: „Hub ewakuacji medycznej”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.