Kłujący problem

Udostępnij:
W polskich placówkach ochrony zdrowia codziennie dochodzi do około 100 zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego. Poszkodowani? Pracownicy ochrony zdrowia, najczęściej pielęgniarki. Na 100 łóżek szpitalnych rocznie przypada od 12 do 30 skaleczeń. Dane są niepokojące. I choć od kilku lat przepisy nakładają na dyrekcje placówek obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznego kontaktu z ostrymi narzędziami, to... nie widać poprawy, niewiele się zmieniło.
Problem jest poważny, bo pracownicy szpitali narażeni są na kontakt z materiałem biologicznym, który może stwarzać ryzyko zakażenia. Potwierdzają to dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że 37 proc. zakażeń WZW typu B, 39 proc. WZW typu C oraz 4,4 proc. HIV rozpoznawanych wśród personelu medycznego jest spowodowanych zakłuciami sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia. Na kłopoty najbardziej narażony jest personel pielęgniarski. Dlaczego? Bo ma codzienny kontakt z ostrymi narzędziami i wyrobami medycznymi w postaci igieł, kaniul, skalpeli i szklanych ampułek.

Jest niebezpieczeństwo, jest badanie
- Bezpieczna pielęgniarka to bezpieczny szpital, bezpieczny pacjent i bezpieczna terapia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze na każdym etapie leczenia pacjenta. Podjąłem się zadania przeprowadzenia ogólnopolskiego badania, które naświetli wagę problemu, pozwoli sprawdzić, czy dyrektywa rady Unii Europejskiej znalazła zastosowanie w postaci bezpiecznych rozwiązań w placówkach medycznych. Liczę na to, że wyniki badania mocno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa personelu i pacjentów w przyszłości – mówi Paweł Witt, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Ogólnopolskie badanie „Implementacja dyrektywy rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” potrwa do 16 grudnia. Jest skierowane do personelu pielęgniarskiego i pomoże zmonitorować efekty oraz stopień implementacji wspomnianej dyrektywy.

Badanie jest przeprowadzane drogą elektroniczną, ankietę można znaleźć na stronie: www.interankiety.pl/wypelnij/zaklucia_badanie.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.