Konferencja w MZ, czyli powrót do przyszłości

Udostępnij:
Zapowiadana 21 maja konferencja uzgadniająca projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców odbyła się 22 maja w siedzibie MZ. Samorząd lekarski od wielu lat starał się o nowelizację tego rozporządzenia. Wreszcie udało się spotkać z przedstawicielami izby lekarskiej, naprawiono błędy przeszłości i – miejmy nadzieję – nie naruszono kontinuum czasowego.
Z powodów niewyjaśnionych okoliczności, które sprawiały, że pisma w sprawie zaopiniowania tego projektu nie docierały na czas do samorządu lekarskiego, spotkanie zorganizowało ministerstwo w odpowiedzi na pismo prezesa NRL.

Projekt przedstawiono po raz kolejny do konsultacji. Po wielu latach starań uwzględniono postulowane przez samorząd lekarski zmiany. Chodzi o wadliwe przepisy, które nakładały na wszystkich lekarzy obowiązki stojące w sprzeczności z ich obowiązkami wynikającymi z ustaw i Kodeksu Etyki Lekarskiej.

- Samorząd lekarski wielokrotnie występował do Ministerstwa Zdrowia z apelem o nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z dnia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, poprzez usunięcie przepisów dotyczących obowiązku powiadamiania przez lekarzy organu wydającego prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych pacjenta, u którego stwierdzono przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki – mówi Katarzyna Strzałkowska z biura zarządu NRL.

Samorząd jest zdania, że nałożenie na lekarzy tego obowiązku stoi w sprzeczności z ustawowym obowiązkiem zachowania tajemnicy lekarskiej, a także z zasadami etyki lekarskiej.
- Niestety przez szereg lat, mimo ewidentnej wadliwości kwestionowanych przepisów, Ministerstwo Zdrowia odmawiało wprowadzenia zmian w tym zakresie – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. - Zasłaniało się argumentem, że kwestionowany przez izby lekarskie przepis wynika z konieczności implementacji dyrektywy unijnej w tym zakresie, chociaż nic podobnego nie wynika z treści tej dyrektywy – wyjaśnia Hamankiewicz.

Usunięcie przepisów nakładających na lekarzy obowiązek powiadamiania organu wydającego prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych pacjenta, u którego stwierdzono wymienione wcześniej przypadki schorzeń udało się wywalczyć dopiero podczas prac nad projektem nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, będącego aktem wykonawczym do ustawy z dnia 5 stycznia 2014 r.
- Okazało się przy tym, że przepis ten nie jest już konieczny do wdrożenia prawa wspólnotowego, które się przecież nie zmieniło – podsumował Hamankiewicz.

- Już rozmawialiśmy o tym, że wiedza o przyszłości może być bardzo niebezpieczna. Nawet gdy masz dobre intencje. Możesz wszystko zniszczyć - mówił dr Emmett Brown w "Powrocie do przyszłości" Roberta Zameckisa.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.