Konkursy na zatrudnienie lekarza w publicznych, dowolność w prywatnych

Udostępnij:
Nierówność podmiotów publicznych i prywatnych w zakresie możliwości elastycznego zatrudniania kadry lekarskiej jest faktem i wynika z Ustawy o działalności leczniczej. Czy można to zmienić?
- W Ustawie jest napisane, że podmiot niebędący przedsiębiorcą w przypadku korzystania ze świadczeń zdrowotnych innego świadczeniodawcy musi ogłaszać postępowanie konkursowe na zasadach opisanych w ustawie o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych dotyczących postępowania konkursowego NFZ, gdzie w miejscu NFZ wstawia się dany podmiot – mówi Sławomir Sawulski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

To oznacza, że szpital publiczny nie może podejść elastycznie do zatrudnienia lekarza, bo taki jest wymóg kontraktowy wobec niego, gdy tymczasem podmiot będący przedsiębiorcą może w ramach swoje grupy kapitałowej wymieniać się dowolnie pracą lekarzy i zatrudniać ich na przykład w niepełnym wymiarze godzin.

- Kierownicy SPZOZ-ów nawet jeśli należą do tego samego właściciela i sąsiadują przez miedzę nie mogą wzajemnie uzupełniać swoich kadr poprzez krzyżową wymianę specjalistów, albowiem musiałoby się to wiązać z cząstkowym przejęciem etatu, a więc zmiany pracodawcy, co w efekcie skutecznie kładzie całe przedsięwzięcie i potencjalne z niego korzyści dla obu zakładów. W podmiotach prywatnych odbyło by się to na zasadzie prostego delegowania po ustaleniu kwestii finansowych na drodze negocjacji niepubliczne też by tak chciały. Taki jest wymóg ustawy i wymóg kontraktowy i jest bardzo niekorzystny dla sp zoz, ponieważ powoduje nierówność podmiotów w ubieganiu się o te same środki – uważa dyrektor Sawulski.

- Wiemy, że jest dyskusja na ten temat i na pewno nie powinno być takich nierówności – uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek rady NFZ. – Możliwości w korzystaniu z zasobów powinny być takie same.

- Forum Pracodawców RP stanie się dobrym miejscem do wymiany zdań na ten temat – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Ewentualna zmiana wymagałaby nowelizacji Ustawy leczniczej, jednak ustawa w zamyśle miała promować szpitalne spółki prawa handlowego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.