Koordynacja inwestycji szpitalnych wymogiem KE

Udostępnij:
Komisja Europejska oczekuje od strony polskiej wzmocnienia koordynacji procesu wyboru inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych. Chodzi o eliminowanie projektów, które nie są wystarczająco efektywne i odpowiednio uzasadnione.
- Podejście takie wynika m.in. z zaleceń do Krajowego Programu Reform, obserwacji i analiz wynikających z ewaluacji i kontroli prowadzonych przez instytucje krajowe oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej – mówi Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia powołało więc Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia, który ma stać się narzędziem koordynacji interwencji podejmowanych w sektorze ze środków unijnych.

- Zadaniem Komitetu będzie zapewnienie skuteczności i efektywności podejmowanych działań oraz osiągania oczekiwanych rezultatów w kontekście celów określonych w krajowych i regionalnych programach operacyjnych – mówi Krzysztof Bąk.

Resort na razie nie udziela jednak informacji na temat m.in. finansowania przedsięwzięć w obszarze ochrony zdrowia, pierwszych konkursów, ponieważ negocjacje programów operacyjnych z KE nie zostały jeszcze zakończone.

- Wydaje się, że koordynacja wydatkowania unijnych pieniędzy jest zasadna i środki powinny pójść na te szpitale, które chcą inwestycji, aby spełnić wymogi, bo innych możliwości finansowania praktycznie nie ma – mówi Cecylia Domżała, dyrektor szpitala powiatowego w Wyszkowie – Trzeba także pamiętać, że wniosków o środki jest znaczenie więcej niż pieniędzy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.