Kopcińska: Dajmy ministrowi spokojnie wdrożyć zmiany dotyczące sieci szpitali

Udostępnij:
Posłanka PiS i wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia odniosła się do ustawy o sieci szpitali. Przyznała między innymi, że pierwotny projekt ustawy o sieci został w wielu zakresach zmieniony pod wpływem zgłaszanych uwag.
Joanna Kopcińska, posłanka PiS, lekarka i wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia udzieliła wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Kopcińska na pytanie, czy to dobre rozwiązanie, że ustawa o sieci szpitali była procedowana w ekspresowym tempie, odpowiedziała: - Długo o tym rozmawialiśmy. Sądzę, że nie ma osoby w parlamencie, która uważałaby za dobre obecnie działające rozwiązania w zakresie finansowania placówek medycznych. Wiadomo było, że trzeba podjąć działania, by uporządkować system, i to pilnie. Szpitale nie mają teraz poczucia stabilności finansowej. W wielu zakresach nie było kontraktowania świadczeń przez NFZ od 2012 r., tylko aneksowano umowy. Trudno w takich warunkach rozwijać placówkę, nie wiedząc, co będzie w kolejnych miesiącach czy latach. A sieć szpitali daje gwarancję, że kluczowe placówki nie znikną z mapy, przegrywając w konkursie, będą mieć umowy i pieniądze na leczenie w kolejnych latach. Z kolei stabilna sytuacja finansowa szpitala to też stabilny dostęp pacjenta do dalszego w nim leczenia.

Kopcińska odniosła się także do obaw. Odpowiedziała na pytanie czy można było ich uniknąć. - W tym kierunku właśnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podjął wiele działań. Pierwotny projekt został w wielu zakresach zmieniony, właśnie pod wpływem zgłaszanych uwag, które zostały wysłuchane i uwzględnione. Teraz trzeba dać ministerstwu czas i możliwość spokojnego wprowadzenia zmian w życie. [...] Dajmy szanse, by ten projekt wprowadzono. Tam, gdzie będzie udowodniona potrzeba zmian, będą one następowały. Każda duża reforma budzi wątpliwości, a w zakresie resortu zdrowia są szczególnie wrażliwe kwestie. Budowanie wokół reformy atmosfery niepewności m.in. przez przedstawicieli poprzedniego rządu nie jest właściwe. Sami unikali często drażliwych kwestii, wierzyli też w wolny rynek, który nie poprawił dostępności świadczeń. Widać to m.in.w Krośnie Odrzańskim, gdzie powiatowy szpital skomercjalizowano, a potem sprywatyzowano. Jednak upadł. A powiat próbuje teraz zapełnić lukę w opiece dla mieszkańców, ale to już nie takie proste.

Więcej newsów na temat sieci w zakładce: www.termedia.pl/mz/siec_szpitali.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.