Fot. arch. LPR

Latające pogotowie na najwyższym poziomie

Udostępnij:
W Polsce mamy już 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pod względem wyposażenia i profesjonalizmu załóg jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce.
Zakończono niedawno budowę i modernizację nowych 11 baz. Nowe powstały w Łodzi, Suwałkach, Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Gdańsku, Zielonej Górze i Wrocławiu. Kompleksowo zmodernizowane zostały obiekty w Sanoku i Białymstoku. Powstała także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie - Goleniowie.

- Baz jest już 17. W LPR lata 120 lekarzy. – mówi Justyna Sochacka, rzecznik LPR. – Wartość inwestycji baz kształtuje się na poziomie 68 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych, a reszta z Ministerstwa Zdrowia. Lądowiska także są ma najwyższym poziomie, odpowiednio oprzyrządowane, dostosowane do pracy całodobowej i stale modernizowane – dodaje.

Śmigłowce w nowo wybudowanych obiektach są umieszczone na specjalnych platformach, z których wyjeżdżają do startu w ciągu jednej minuty. Bazy dysponują podziemnymi stacjami paliw, pomieszczeniami operacyjnymi i technicznymi, nad całością panuje rozbudowany system monitoringu.

Wyposażenie hangarów zbliżone jest do standardu karetki ratunkowej i zapewnia pomoc medyczną zgodną z dostępną wiedzą i obowiązującymi standardami medycznymi. Możliwe jest zatem przeprowadzenie wszystkich procedur z zakresu przedszpitalnej medycyny ratunkowej i czynności krytycznych, takich jak np. resuscytacja krążeniowa.

Śmigłowcami koordynuje dyspozytor, który ustala kolejność lotów na podstawie stanu poszkodowanych, lokalizacji i czasu dotarcia zespołów ratunkowych.

Start załogi następuje po maksymalnie 3 minutach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.