Leki w szpitalu- więcej skarg i niejasne stanowiska w sprawie obowiązku zapewnienia ich chorym

Udostępnij:
Wzrasta liczba skarg na szpitale, że nie zapewniają chorym leków podczas hospitalizacji. Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że w 2013 roku skarg było 16, w 2014 roku jest ich już 29. Czy szpitale maja obowiązek zawsze zapewnić leki, czy są sytuacje, kiedy mogą być z tego zwolnione?
Stanowiska w sprawie zapewnienia leków pacjentom szpitalnym nie są jednoznaczne. RPP informuje, że pacjentowi, który zostaje przyjęty na oddział szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych jeśli są one konieczne do udzielenia danego świadczenia zdrowotnego. Zapis ten dotyczy zaopatrzenia pacjenta w leki i wyroby medyczne niezbędne dla podtrzymania jego zdrowia i życia, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie hospitalizacji, a które powinny być leczone na koszt szpitala niezależnie od przyczyny tej hospitalizacji. Według RPP takie jest także stanowisko NFZ.

Jednak wiele szpitali prosi pacjentów o przynoszenie swoich leków, ponieważ dopuszcza to stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, które jednakże, według Rafała Janiszewskiego, eksperta ds. zdrowia powinno być interpretowane w ten sposób, że własne leki są do stosowania, ale w sytuacji, kiedy ich przyjmowanie nie ma związku z pobieraniem świadczenia gwarantowanego. To zaś takie świadczenie, które obejmuje leczenie podstawowego rozpoznania oraz chorób współistniejących. Na przykład jednak w sytuacji przyjęcia chorego alergika na operacje wyrostka robaczkowego szpital może poprosić go o leki własne. Powinien jednak dołożyć należytej staranności w obszarze weryfikacji tych leków.

- Zapis prawny mówi dokładnie, że szpital musi zapewnić wszystkie produkty lecznicze i medyczne niezbędne do przebiegu procesu leczenia – mówi Rafał Janiszewski – Zatem jeśli wyjdziemy z tego założenia, że przebieg leczenia określony jest przez podmiot leczniczy, przez lekarza po rozpoznaniu zasadniczym i rozpoznaniu chorób współistniejących, to wszystkie jednostki chorobowe wykazane w dokumentacji i w raporcie do Funduszu powinny być zaopatrywane produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi przez świadczeniodawcę.

Granica między tym co jest schorzeniem związanym ze świadczeniem gwarantowanym, a co nie jest jest płynna. Jeśli choremu alergikowi w trakcie hospitalizacji z tytułu zapalenia wyrostka robaczkowego skończą się leki w szpitalu, to szpital ma obowiązek je zapewnić. W praktyce jednak zdarza się tak, że inni członkowie rodziny otrzymują na siebie recepty, ponieważ w trakcie hospitalizacji nie można wystawić recepty na pacjenta przebywającego w szpitalu, ponieważ wyłapie to NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.