Mastektomia nie jest jedyną metodą

Udostępnij:
ASCO: Jak wynika z doniesień po rozpoczętym 31 maja spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, mieszkanki USA w wieku 40 lat i młodsze, u których rozpoznano raka piersi, wybierają radykalne metody leczenia.
Shoshana Rosenberg z Dana-Farber Cancer Institute i Harvard School of Public Health i jej koledzy przeanalizowali przypadki 277 kobiet, u których rozpoznano raka piersi. Wszystkie chore miały 40 lat lub mniej i dawano im wybór między mastektomią i lumpektomią. Okazało się, że zdecydowana większość decydowała się na mastektomię. - Kobiety z rozpoznaniem raka piersi w młodym wieku zazwyczaj mają szerszą wiedzę na temat możliwości współczesnej medycyny oraz mniej obaw przed odrzuceniem społecznym pań z implantami – mówi Shoshana Rosenberg.

Przypomnijmy: w przypadku lumpektomii w pierwszym etapie usuwany jest guzek z fragmentem otaczającej zdrowej tkanki. Następnie, po upewnieniu się, że rak został usunięty, płat z mięśnia najszerszego grzbietu jest przetaczany pod skórą w miejsce usuniętego fragmentu piersi. Operacja przenoszenia płata z mięśnia najszerszego grzbietu wykonywana jest przez niewielkie nacięcie w skórze pod pachą lub z boku piersi i zwykle nie pozostają po niej żadne dodatkowe blizny, a estetyczny rezultat jest bardzo dobry. Po operacji zazwyczaj pacjentka poddawana jest radioterapii.

Z badań amerykańskich onkologów wynika jednak, że aż 62 proc. kobiet po usłyszeniu diagnozy decyduje się na pojedynczą lub podwójną mastektomię. Zdaniem lekarzy, o radykalnym wyborze decyduje coraz wyższa świadomość zagrożenia oraz lęk i depresja wywołane chorobą. – Dlatego konieczne jest uświadamianie pacjentek, że mastektomia nie jest jedyną drogą w leczeniu raka piersi - przekonuje Shoshana Rosenberg.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.