123RF

Krajowa lista leków krytycznych – projekt

Udostępnij:

Opublikowano projekt pierwszej w Polsce krajowej listy leków krytycznych – czas na przesyłanie uwag ustalono na 10 grudnia.

Podczas tworzenia dokumentu urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia uwzględnili wykazy substancji czynnych z listy krytycznych aktywnych składników farmaceutycznych (API) opracowywanych przez Europejską Agencję Leków i wykazu API sporządzonego na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wzięto także pod uwagę krajowe uwarunkowania, w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych – między innymi do schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim i średniego miesięcznego wolumenu sprzedaży, a także przeanalizowano informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych poszczególnych substancji czynnych i kodów ATC.

Uwzględniono też ocenę krytyczności pod względem klinicznym – dokonaną przez konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny i opinię prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uwzględniającą miejsca wytwarzania.

Co zapisano w projekcie?

Dokument w całości poniżej.



Uwagi do projektu można wysyłać na adres: uwagi.lekikrytyczne@mz.gov.pl – do 10 grudnia.

Przesłane w terminie uwagi i opinie zostaną poddane analizie w celu utworzenia finalnej wersji pierwszej krajowej listy leków krytycznych. Uwagi zgłoszone po terminie nie będą uwzględniane.

Przeczytaj także: „Krajowa lista leków krytycznych? Odpowiedź zna tylko resort” i „Nasi wrogowie mogą się cieszyć”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.