Na przełomie lutego i marca grypa zaatakuje ze zdwojoną siłą

Udostępnij:
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tylko w pierwszym tygodniu lutego w Polsce odnotowano ponad 150 tysięcy przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę. A szczyt zachorowań dopiero przed nami. Eksperci przewidują, że dojdzie do niego na przełomie lutego i marca.
Według szacunków najwięcej osób zachoruje w Polsce na grypę w marcu. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mające na co dzień kontakt z wieloma ludźmi – podaje RMF FM.

W tym roku atak grypy może szczególnie groźny, ze względu na coraz częstsze pojawiania się wirusa A(H1N1).

Wirus grypy ma tendencję do namnażania się w różnych tkankach i narządach. Jak opisuje rozgłośnia namnażając się w nich doprowadza do uszkodzenia tych narządów. Stąd liczne, wielonarządowe uszkodzenia, które nazywamy powikłaniami. W zakresie układu oddechowego mogą być to ciężkie zapalenia płuc lub niewydolność oddechowa.

Według lekarzy i farmaceutów szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon przez Światową Organizację Zdrowia jest skuteczna również w ochronie przed wirusem A(H1N1). Dzieje się tak dlatego, że w jej składzie jest antygen wywołujący reakcję odpornościową przeciwko wirusowi świńskiej grypy. Jeśli mówimy o racjonalnej, specyficznej profilaktyce przeciwgrypowej to jedyną formą zabezpieczenia się jest szczepienie.

Nawet gdy zbliża się wiosna nie jest za późno pod warunkiem, że widzimy, że dookoła nas ludzie chorują, a my nie jesteśmy zaszczepieni - wyjaśnia dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.