Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych u premiera

Udostępnij:
Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych jest już u premiera. Stawia na profilaktykę wobec poprzednich wydatków przeznaczanych głównie na zakupy sprzętowe. Program zgodnie z Ustawą nie może przeznaczać mniej niż 250 mln zł na zwalczanie chorób nowotworowych.
- Ten program kończy się w 2015 roku – mówi Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia. – Obecna edycja programu przeznacza mniej na zakupy sprzętowe i program w powszechnym odczuciu nie spełnia swoich oczekiwań.

Zgodnie z ustawą celem Programu jest zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory, osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów, a także średnich europejskich wskaźników skuteczności leczenia, stworzenie warunków do wykorzystania w praktyce onkologicznej postępu wiedzy o przyczynach i mechanizmach rozwoju nowotworów złośliwych, utworzenie systemu ciągłego monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów w skali kraju i poszczególnych regionach kraju.

W Polsce około 140 tys. osób rocznie zapada na nowotwór. Mamy gorsze niż unijne wskaźniki wyleczalności, co jest spowodowane zarówno późnym wykrywaniem, jak i problemem w dostępie do leczenia.

W ramach Programu przewiduje się m.in. prewencję pierwotną nowotworów, populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego, program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów, poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii.

W ramach Programu przewidywane są także programy poprawy jakości diagnostyki i leczenia nowotworów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.