Nie dla samodzielności bydgoskiego uniwersytetu medycznego

Udostępnij:
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, który miałby powstać w wyniku wyłączenia Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
O opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował w rzecznik UMK dr hab. Marcin Czyżniewski.

- W Sejmie 7 stycznia został złożony obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, pod którym zebrano ponad 160 tys. podpisów. Projekt oczekuje na pierwsze czytanie – pisze Polska Agencja Prasowa.

- W swoim stanowisku Rada Główna wskazuje na wady prawne projektu oraz fakt, że jest on sprzeczny z tendencjami wzmacniania potencjału wyższych uczelni poprzez integrację. Członkowie Rady podkreślają, że projekt nie zawiera merytorycznego uzasadnienia celowości, a tym bardziej konieczności wydzielenia Collegium Medicum ze struktur UMK, a wnioskodawcy nie podjęli próby oszacowania utraty korzyści wynikających z funkcjonowania Collegium Medicum w ramach uniwersytetu, nie podali też, jakie korzyści mogłyby wynikać ze zmiany statusu tej jednostki - napisał w komunikacie rzecznik UMK.

Dr hab. Marcin Czyżniewski zwrócił uwagę, że Rada Główna podkreśla "powierzchowność rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy", w tym w kwestiach dotyczących ustroju uniwersytetu, składu organów kolegialnych oraz struktury organizacyjnej w części administracji i obsługi, co - zdaniem Rady - "może prowadzić do zawiłych prawnie i faktycznie problemów w funkcjonowaniu zarówno UMK, jak i Uniwersytetu Medycznego".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.