123RF

Nie samymi oklaskami pracownicy medyczni żyją

Udostępnij:
- Jeżeli chcemy mieć sprawną opiekę zdrowotną, która będzie nas chronić na co dzień, ale też w przypadkach epidemii, musimy mieć wystarczającą liczbę zatrudnionych, dobrze wykształconych i dobrze opłacanych profesjonalistów medycznych. I nie zapłacimy im oklaskami na balkonach i w mediach - komentuje Maciej Biardzki w „Menedżerze Zdrowia”.
Fragment tekstu Maciej Biardzkiego:
- Zapłacić im trzeba żywym pieniądzem i to nie z wirtualnego budżetu państwa, który przecież także jest pochodną płaconych przez nas podatków. Zapłacić im trzeba z solidarnie opłacanej przez wszystkich składki zdrowotnej w takiej wysokości, jak to jest w innych krajach UE. Sposób realizacji tego postulatu jest stosunkowo prosty. Niech to będzie tak np. jak u naszego zachodniego sąsiada, który nieźle sobie radzi z COVID-19. Taka sama wysokość składki dla pracowników najemnych, taka sama dla samozatrudnionych, taki sam współudział pracodawców, taki sam zakres usług zdrowotnych gwarantowany przez składkę. Dla tych, którzy chcą ominąć ten haracz – możliwość ubezpieczenia się równoległego, ale bez prawa do korzystania z systemu publicznego.

Nie może być tak jak w Polsce, gdzie samozatrudnieni płacą składkę zryczałtowaną, za sędziów i prokuratorów płaci pracodawca, za rolników budżet państwa, za bezrobotnych i dzieci do 26. roku życia ubezpieczenie zapewnia składka opłacana przez pracującego członka rodziny, ale w zasadzie wszystko jest tak skonstruowane, aby płacić jak najmniej. Przy takiej konstrukcji dostajemy wszystkiego też jak najmniej i nie powinniśmy się temu dziwić.

Jeżeli nie będziemy płacić zatrudnionym tak jak płaci się w innych, bogatszych krajach UE, to będą oni tam wyjeżdżać. Jeżeli kasjerka w „Biedronce” będzie zarabiać więcej niż opiekunka w szpitalu, to ludzie będą wybierać pracę w „Biedronce”. I tak pieniądze na kształcenie będą zmarnowane, zaś pracowników odpowiedzialnych za leczenie Polaków nie będzie. A na to potrzeba pieniędzy i to dużo [...].

Tekst w całości opublikowano w „Menedżerze Zdrowia” 3-4/2020. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: „Prof. Simon: W szczycie zachorowań na koronawirusa sprzętu nie wystarczy dla wszystkich”, „Fatalna interpretacja dyrektywy a koronawirus”, „Prof. Flisiak: COVID-19 zawita wkrótce do każdego szpitala” i „Prof. Simon: Nie jesteśmy przygotowani na COVID-19”.

Chcesz się wypowiedzieć? Napisz na adres k.lurka@termedia.pl.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.