Narodowy Fundusz Zdrowia

Programy lekowe są dla NFZ absolutnym priorytetem

Udostępnij:

– Nie ma ryzyka, że nie będziemy zwracać kosztów w programach lekowych. Będą pokrywane w 100 procentach – stwierdził wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jakub Szulc.

– Trudno mi sobie wyobrazić, żeby programy lekowe nie były finansowane. Ze strony funduszu absolutnie dokładamy wszelkich starań, żeby one były pokrywane w 100 proc. Z opóźnieniem, ale są i będą w całości pokrywane – zapewnił wiceprezes NFZ Jakub Szulc.

Świadczenia nielimitowane w pierwszej kolejności

Szulc podkreślił, że programy lekowe są zaszeregowane formalnie jako świadczenia limitowe, dlatego ich rozliczenie może nastąpić dopiero wtedy, gdy NFZ rozliczy wszystkie świadczenia nielimitowe.

– Taka jest kolejność rozliczania świadczeń. Stąd opóźnienia w realizacji płatności. Nie ma ryzyka, że nie będziemy pokrywać płatności kosztów w programach lekowych – zaznaczył Szulc.

1,1 miliarda zł potrzebne na nierozliczone świadczenia

Aktualna wartość nierozliczonych świadczeń udzielonych przez szpitale w ramach programów lekowych wynosi 1,1 mld zł – wynika z informacji, jaką wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz przekazał w ubiegłym tygodniu Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Kłopoty

W październiku Polskie Towarzystwo Neurologiczne alarmowało, że niektóre szpitale wyczerpały kontrakty z NFZ na programy lekowe, a w związku z zapowiedzią NFZ, że nie zapłaci za leczenie pacjentów nadplanowych, nie ma możliwości kwalifikowania do programów nowo zdiagnozowanych pacjentów, w tym chorych na stwardnienie rozsiane (SM) i rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła dzień później, że NFZ zapłaci za leczenie pacjentów także ponad limit.

Przeczytaj także: „Zarządzenie NFZ dotyczące programów lekowych”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.