Przeszczep serca dzięki mobilnemu, ciepłemu systemowi perfuzji i monitorowania
Tagi: | OCS Heart, mobilny, ciepły system perfuzji i monitorowania, przeszczep serca, transplantacja serca |
Kardiochirurdzy z WUM przeszczepili serce 14-latce. Serce, pobrane od dawcy na Litwie, przez siedem i pół godziny żyło poza organizmem człowieka dzięki urządzeniu OCS (Organ Care System) Heart. Bez tego urządzenia transplantacja nie byłaby możliwa.
Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował, że 6 grudnia w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, odbył się pierwszy w Polsce przeszczep serca transportowanego zza granicy za pomocą urządzenia OCS Heart. Serce przewożone było transportem z Litwy do Warszawy a krążenie narządu w urządzeniu trwało prawie 7h 30 min.
Przeszczepienie serca 14-latce było siódmym zabiegiem przy użyciu OCS Heart, ale po raz pierwszy serce dotarło do Polski z zagranicy.
System ciągłej perfuzji serca
OCS Heart to mobilny, ciepły system perfuzji i monitorowania zaprojektowany do utrzymywania serca dawcy w stanie metabolicznie aktywnym. Monitorując kluczowe parametry funkcjonującego serca, lekarze mogą ocenić potencjalnie odpowiedni stan i żywotność serca. Urządzenia Organ Care System pozwalają także na transport wątroby i płuca.
System ciągłej perfuzji serca pozwala w dzisiejszych czasach na zwiększenie liczby wykonywanych przeszczepień bez pogorszenia wyników tej metody, poprawę wyników leczenia, zmniejszenie kosztów opieki nad pacjentem oraz przeszczepy dalekodystansowe, w tym zagraniczne – zastosowanie tego rozwiązania pozwala na 3-krotne (z 4 na 12h) wydłużenie czasu przydatności organu do wszczepienia.
Koszt pojedynczego użycia OCS Heart to 300 tys. zł
Urządzenie i specjalistyczne jednorazowe wkłady zostały pozyskane dzięki zbiórkom przeprowadzonym przez Fundację dla Transplantacji „Zostaw Serce na Ziemi”. Koszt pojedynczego użycia OCS Heart to 300 tysięcy złotych.
Podczas konferencji zorganizowanej na WUM eksperci rozmawiali o wdrożeniu procedury OCS Heart do systemu ochrony zdrowia w Polsce. Obecnie w Polsce serce po pobraniu przewożone jest w lodzie i nadaje się do przeszczepienia tylko przez 4 godziny. Zostały także przedstawione rozwiązania ze Stanów Zjednoczonych i Europy.