123RF

Do OncoLab im. WOŚP trafia rocznie 2,5 tys. próbek do badań diagnostyki molekularnej

Udostępnij:

Centralne Laboratorium Genetyczne w Onkologii Dziecięcej OncoLab im. WOŚP w Łodzi to unikatowa w skali kraju jednostka zajmująca się diagnostyką molekularną dzieci z nowotworami. Rocznie trafia tu ponad 2,5 tys. próbek szpiku lub krwi dzieci ze wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce.

Centralne Laboratorium Genetyczne w Onkologii Dziecięcej OncoLab im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy funkcjonuje od września 2016 r. przy Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Nie bez powodu patronem placówki jest WOŚP; to dzięki Orkiestrze powstało laboratorium, które wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt do badań genetycznych – na start OncoLab otrzymał aparaturę za ok. 2,5 mln zł. Cała Klinika Pediatrii, której OncoLab jest częścią, dostała od WOŚP sprzęt za łącznie 9 mln zł.

– To jedyne laboratorium w Polsce, które pozwala na diagnostykę molekularną dzieci z chorobą nowotworową. Jeśli u dziecka w którymś z ośrodków w kraju występuje podejrzenie białaczki, to szpik tego pacjenta musi przyjechać do Łodzi na bardzo specjalistyczne badania molekularne. To jest niezwykle szczegółowa diagnoza, która przekłada się potem na leczenie celowane – przekazał prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii, przy której funkcjonuje OncoLab, a jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Specjaliści z laboratorium OncoLab wykonują badania genetyczne dzieci z chorobami nowotworowymi, hematologicznymi i immunologicznymi. Placówka posiada międzynarodowe certyfikaty jakości. Łącznie w latach 2016–2024 wykonano w niej 12 822 wysokospecjalistyczne badania molekularne w diagnostyce onkologicznej u dzieci z Polski i Ukrainy oraz 1986 oznaczeń przeciwciał anty-SARS-CoV-2 u dzieci z chorobą nowotworową z całego kraju.

Co roku do OncoLab trafia ponad 2,5 tys. próbek szpiku lub krwi dzieci ze wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce w celu wykonania badań molekularnych, które prowadzone są na różnych etapach leczenia.

W roku 2024, dzięki kolejnemu wsparciu finansowemu WOŚP, OncoLab oraz Zakład Patomorfologii, działające w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspólnie stworzyły unikatowy w skali kraju ośrodek referencyjny w diagnostyce guzów tkanek miękkich u dzieci.

Zdaniem prof. Młynarskiego, w czasie niemal dziesięciu lat istnienia OncoLab nastąpiło wiele zmian w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci, m.in. wprowadzono nowe metody.

– Skuteczność leczenia dzieci poprawiła się, jeśli chodzi o wyleczalność białaczek, przekracza nawet średnie europejskie. W tej chwili to jedyny nowotwór, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i dorosłych, którego wyleczalność jest w Polsce wyższa od średniej europejskiej – zaznaczył.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.