Nowe, europejskie prawo o przetargach nadzieją dla polskich szpitali

Udostępnij:
Rada Europy zaadaptowała nową, wcześniej zaakceptowaną przez Parlament Europejski dyrektywę dotyczącą przetargów publicznych. Implementacja dyrektywy to wielka nadzieja dla polskich szpitali.
Nowe przepisy umożliwiają odejście od kryterium najniższej ceny na rzecz uwzględnienia innowacyjności, wpływu na środowisko oraz korzyści społecznych. Wzmocniono także przepisy w zakresie akceptowania ofert „nienormalnie” niskich cenowo.

Procedura przetargowa została uproszczona np. poprzez zastąpienie wymogu przedstawiania zaświadczeń przez oświadczenia. Dopiero podmiot wygrywający przetarg będzie musiał przedstawić oryginalne dokumenty. Dyrektywa wprowadza także zunifikowany europejski formularz przetargowy. Państwa członkowskie mają 24 miesiące na implementację przepisów dyrektywy.

Dotychczasowe, polskie przepisy przetargowe ostro dawały się we znaki polskim szpitalom. Często wymuszały przyjmowanie ofert najtańszych, od wykonawców nie posiadających odpowiedniej renomy i nie gwarantujących odpowiedniej jakości i terminowości.

Wybór najniższej stawki oferenta wcale nie oznaczał, że np. inwestycje zamykały się w podanej przez niego cenie. Często okazywało się, że podczas prowadzenia prac wykonawca zgłaszał się po dodatkową zapłatę, pod pretekstem, że z powodu „siły wyższej” czegoś nieumyślnie nie oszacował we wstępnym kosztorysie. Nowe prawo znacznie lepiej zabezpiecza interesy szpitali.

-Polska Federacja Szpitali wyraża nadzieję, że implementacja tej niezwykle ważnej z punktu widzenia szpitali Dyrektywy UE, znacznie poprawiającej procedury przetargowe nastąpi w Polsce jak najszybciej – mówi Jarosław J. Fedorowski, prezes PFSz.

Pozostaje mieć nadzieję, że implementacja nowej dyrektywy nie będzie ślimaczyła się tak, jak implementacja dyrektywy transgranicznej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.