Szymon Czerwiński

Obejmujemy profilaktyką całą populację ►

Udostępnij:

Rola podstawowej opieki zdrowotnej w ochronie zdrowia stale się zwiększa. Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas podczas Top Medical Trends 2025 przyznała, że największym wyzwaniem, jakie stoi przed POZ w najbliższym czasie, jest wprowadzenie programu „Moje zdrowie”, a następnie rozwój opieki koordynowanej.  

O POZ zapytaliśmy prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas, konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, podczas Top Medical Trends 2025.

Wypowiedź ekspertki poniżej – pod spisana rozmowa.


Jakie będą największe wyzwania stojące przed POZ w najbliższym roku?

W prawidłowo funkcjonującym systemie ochrony zdrowia podstawowa opieka zdrowotna jest jego podstawą. A zatem powinna realizować odpowiednie zadania, powinna być odpowiednio finansowana, mieć odpowiednio dużo kadry i wtedy budujemy rzeczywiście stabilną podstawową opiekę zdrowotną. A w tych najbliższych miesiącach, największym wyzwaniem jest na pewno dalszy rozwój opieki koordynowanej, ugruntowanie tego, co już mamy i – mam nadzieję, że jak NFZ złapie już oddech po zadyszce finansowej – rozwój kolejnych ścieżek w opiece koordynowanej.

Natomiast to, co najszybciej się wydarzy, to realizacja programu profilaktycznego „Moje zdrowie”, który będzie bilansem zdrowia osób dorosłych. Ten projekt ruszy już w maju. Będzie to świadczenie gwarantowane, które każdy będzie mógł uzyskać w swojej placówce podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie to program przesiewowych badań profilaktycznych już od dwudziestego roku życia bez górnej granicy wieku. Co kilka lat każdy z nas będzie taki bilans zdrowia mógł przejść, uzyska zalecenia w formule indywidualnego planu zdrowotnego. Będzie w nim plan działań profilaktycznych, badań przesiewowych w zakresie profilaktyki onkologicznej, a także indywidualny kalendarz szczepień zalecanych.

Zlikwidowano górną granicę wieku badań profilaktycznych. Dlaczego to takie ważne?

Profilaktyka w populacji geriatrycznej jest tak samo ważna, jak w populacji młodszej. To nie jest prawda, że u osoby w starszym wieku powinniśmy z tej profilaktyki zrezygnować. Nawet jeśli ktoś ma chorobę przewlekłą, to nadal obejmujemy go profilaktyką, chociażby chorób zakaźnych, a zatem szczepienia, jak również na przykład profilaktyką zdrowia psychicznego – to jest kwestia oceny zaburzeń poznawczych, pod kątem obniżenia nastroju czy ogólnego zadowolenia. Tutaj można dużo zrobić profilaktycznie. To, że ktoś ma jedną chorobę przewlekłą, to nie znaczy, że nie powinien korzystać chociażby z profilaktyki onkologicznej.

Zatem program „Moje zdrowie” będzie obejmował wszystkich niezależnie od tego, czy już jakąś chorobę mają i niezależnie od wieku. U nas będzie to dużą nowością, ale jest to trend ogólnoświatowy. Widzimy chociażby, co się stało w wytycznych kardiologicznych, gdzie mamy skalę oceny ryzyka sercowo naczyniowego SCORE2, ale dla pacjentów starszych mamy SCORE2-OP. Profilaktyka kardiologiczna powinna dotyczyć także pacjentów starszych. A zatem już nie wykluczamy. Obejmujemy profilaktyką całą populację.

Przeczytaj także: „Zespół metaboliczny – same leki nie pomogą”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.