Obowiązek hospitalizacji zwiększa koszty wydawania leków na stwardnienie rozsiane

Udostępnij:
NFZ stoi na stanowisku, że przy lekach na stwardnienie następowało jednodniowe przyjęcie na oddział. To powoduje, że Szpital Rydygiera nie wydaje leku extavia, który jest dostarczany za złotówkę przez firmy farmaceutyczne. Lek ma być dostępny w aptece pozaszpitalnej po wydaniu nań recepty.
- Na leczenie lekami I linii a do takiej należy lek extavia nie jest konieczna hospitalizacja – mówi prof. Adam Stępień, konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie neurologii – WIM także nie wydaje tego leku, ale nie mamy problemu z rozliczaniem z NFZ.

- Wobec zaproponowanego przekazywania przez producenta ww. produktu leczniczego po obniżonej cenie (do dnia 31 sierpnia 2014 r.) należy stwierdzić, iż koszt produktu leczniczego nie jest jedynym kosztem stosowanego leczenia terapeutyczno-diagnostycznego w ramach leczenia stwardnienia rozsianego. Szpital zobowiązany jest ponieść koszty hospitalizacji związanej z wykonaniem programu czy przyjęciem pacjenta w trybie ambulatoryjnym związanym z wykonaniem programu. Wobec braku możliwości uzyskania refundacji poniesionych kosztów związanych z podaniem produktu leczniczego ze strony Małopolskiego oddziału Wojewódzkiego NFZ (obowiązujące zapisy ww. aktów prawnych) podjęto decyzję o braku podania ww. produktu leczniczego. – pisze Szpital Rydygiera dodając, że w leku refundowanym i nierefundnowanym po zakończeniu 5 letniego programu lekowego jest taka sama substancja czynna.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.