Ocal Nogę w Poznaniu i Krakowie

Udostępnij:
Kolejna odsłona akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”, tym razem w Poznaniu na Placu Wolności i Krakowie na Placu Szczepańskim – Biała Sobota już 24 maja. Rozpocznie się od godziny 10.00 w obydwu miastach.
Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej, a włączyli się społecznie do niej lekarze Szpitali i Oddziałów Naczyniowych z kilku miast Polski, którzy wspierają ideę wczesnej diagnostyki przeciwmiażdżycowej, regularnego wykonywania badań profilaktycznych oraz promocji zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.

Ta akcja to także wyjście naprzeciw ograniczonej dostępności do lekarzy specjalistów.

W poprzedniej edycji, która odbyła się pod koniec ubiegłego roku, wzięło udział 30 poradni i ośrodków naczyniowych. 120 specjalistów udzieliło bezpłatnych konsultacji 1800 pacjentom.

Przypomnijmy także, że próba podjęcia współpracy z NFZ zakończyła się niepowodzeniem. Skandalicznie zachował się wówczas dolnośląski oddział funduszu - organizatorzy akcji proponowali, by fundusz zgodził się na wypisywanie ubezpieczonym chorym bezpłatnych recept. NFZ odmówił - zasugerował wypisywanie pełnopłatnych recept, jakby akcja była dla niego możliwością „dorobienia się” na chorych. W związku z odmową współpracy z funduszem lekarze ograniczali się do konsultacji i sugestii dla lekarzy rodzinnych, jakie leki chory powinien zażywać.
W tej edycji „Ocal Nogę”, lekarze nauczeni doświadczeniem z zeszłego roku, nie proponowali już funduszowi, aby cokolwiek zrobił, by pomóc pacjentom.

- Jesteśmy świadomi mocno ograniczonego dostępu do konsultacji w poradniach naczyniowych. Wynikiem tej sytuacji są zatrważające liczby pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium niedokrwienia kończyn dolnych, zbyt późne ich leczenie, i ostatecznie amputacje – mówi dr Wacław Kuczmik, prezes PTChN
- Akcja jest odpowiedzią na rosnący i zatrważający problem niskiej świadomości na temat niedokrwienia kończyn dolnych i jego konsekwencji. W Polsce, co godzinę ktoś traci nogę. Rocznie wykonuje się aż 9 000 dużych amputacji. Czas to zmienić kładąc akcent na edukację społeczeństwa oraz dając możliwość konsultacji u specjalisty osobom zaniepokojonym dolegliwościami ze strony kończyn dolnych jak również szansę na przesiewowe badania w tym kierunku u osób zdrowych – .tłumaczy dr Kuczmik.

Przebadać nieodpłatnie mogą się wszyscy, którzy odczuwają ból kończyn dolnych, przejście krótkiego odcinka stanowi dla nich problem, odczuwają ból podudzia lub stopy podczas spoczynku, tracą czucie w kończynach dolnych, przebyły zawał serca lub udar mózgu, budzi je ból nogi.

Akcja cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów.
- Otrzymuję bardzo dużo maili z różnych stron polski, pacjenci pytają, kiedy odwiedzimy ich miasto - mówi Marta Filipowska z biura zarządu PTChN.

A my zastanawiamy się, czy kiedykolwiek fundusz zrozumie znaczenie takich akcji i wyśle maila z zapytaniem, jak może pomóc.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.