Ocena sytemu opieki zdrowotnej oczami Polaków. Blisko 80 proc. uważa, że jest źle

Udostępnij:
Z sondażu TNS Polska, przeprowadzonego 7-13 lutego wynika, iż prawie 80 procent Polaków źle ocenia system opieki zdrowotnej. Zaledwie jedna piąta wypowiedziała się o nim dobrze, a tylko 1 procent zdecydowanie dobrze. Wyniki te nie zaskakują Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
W porównaniu z wynikami badania, które przeprowadzone zostało siedem lat temu zdecydowanie mniej Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania służby zdrowia – spadek o 9 punktów proc. Jednocześnie więcej osób deklaruje, iż system działa źle – wzrost o 11 punktów proc.

Zdaniem Jerzego Gryglewicza obszar ochrony zdrowia na całym świecie jest obecnie bardzo krytycznie oceniany przez respondentów. Zwraca uwagę, że w przypadku tego sondażu niepokoi tak wysoki, negatywny wskaźnik oceny systemu opieki zdrowotnej w kraju.
– Wpływ na to ma kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest to, że od kilku lat wzrasta dostęp do informacji o niekorzystnych zjawiskach dziejących się w ochronie zdrowia m.in. o działaniach niepożądanych w szpitalach, o braku dostępu do świadczeń. Coraz częściej są to jedne z głównych nośników w mediach, co nie jest bez znaczenia – mówi ekspert.
Nadmienia, że na ocenę funkcjonowania sytemu zdrowia w dużym stopniu wpłynęły zmiany związane z wejściem w życie ustawy o prawach pacjenta, co przełożyło się na zmianę świadomości pacjentów odnoście ich praw i możliwości. Coraz bardziej znaczącym elementem oceniającym system ochrony zdrowia stały się też liczne stowarzyszenia pacjenckie.
– Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że w ostatnich latach poziom finansowania, nakładów na ochronę zdrowia znacząco wzrósł. Zatem sondażowa zła ocena systemu opieki zdrowotnej nie ma związku z finansowaniem, ale ma związek z oceną systemu z perspektywy własnych doświadczeń pacjentów – m.in. jakości obsługi oraz roli mediów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.