iStock

Organizacje pacjenckie chcą zmian w Funduszu Medycznym

Udostępnij:
Pacjenci z chorobami rzadkimi i nowotworowymi mieli nadzieję, że dzięki Funduszowi Medycznemu poprawi się dostęp do nowoczesnych terapii, które nie są refundowane w kraju – liczyli też na ich lepszą diagnostykę. Nic takiego się nie stało, dlatego organizacje pacjenckie apelują – w piśmie do ministra zdrowia – o pilne zmiany w funduszu i przeniesienie niewykorzystanych środków do NFZ.
Piętnaście organizacji pacjenckich oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich zwracają się o „podjęcie zdecydowanych działań naprawczych, dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych oraz niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia”.

– Apelujemy również o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o Funduszu Medycznym, która wydaje się nam niezbędna. Przedstawienie projektu ustawy o Funduszu Medycznym stanowiło realizację zapowiedzi prezydenta, którego celem było zwiększenie finansowania publicznego na ochronę zdrowia, poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi oraz chorych onkologicznych. Dodatkowe środki miały również służyć rozwojowi projektów związanych z profilaktyką zdrowotną oraz wdrażaniem projektów infrastrukturalnych. Według publicznie dostępnych informacji, pomimo niemal roku od wejścia w życie ustawy, odsetek wykorzystanych środków pozostaje wyjątkowo niski – czytamy w liście, którego interesariusze podkreślają, że „niewykorzystanie ponad 6 mld złotych – w kontekście niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych pacjentów – jest sytuacją niezrozumiałą”. Przyznają, że „niepokoi też plan wydatków Funduszu Medycznego na 2022 r., który opiewa jedynie na połowę jego wysokości”.

Podpisane pod listem organizacje zwracają uwagę, że wątpliwości mają również w sprawie braku działań na rzecz zapewnienia przejrzystości i celowości wydatkowania środków.

– Nie są komunikowane decyzje dotyczące podziału środków pomiędzy subfundusze oraz poszczególne zadania. Co więcej, nie jest znana strategia inwestycji infrastrukturalnych, związana z wykorzystaniem środków z Funduszu Medycznego – zaznaczają i dodają, że nie zostały też podjęte decyzje dotyczące wydatkowania środków z subfunduszu profilaktycznego, który mógłby pełnić kluczową rolę w odbudowaniu zdrowia Polaków w trakcie epidemii SARS-CoV-2 oraz po jej ustaniu.

Autorzy listu twierdzą, że „wprowadzenie ustawy o Funduszu Medycznym doprowadziło do ograniczenia finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez płatnika, a co za tym idzie ignorowania potrzeb pacjentów oczekujących dostępności świadczeń oraz odpowiedniego standardu terapeutycznego”.

O co apelują organizacje pacjenckie? O:
– natychmiastowe, wielokrotne zwiększenie – względem planu finansowego Funduszu na 2021 r. – środków pozostających w dyspozycji subfunduszu profilaktyki zdrowotnej oraz wdrożenie rozwiązań służących wydatkowaniu tych środków,
– przedstawienie opinii publicznej informacji o podziale środków pomiędzy subfundusze oraz poddanie konsultacjom publicznym strategii wydatkowania środków w ramach poszczególnych subfunduszy,
– przeznaczenie środków Funduszu Medycznego niewykorzystanych w 2020 r. i 2021 r. na dotację celową do Narodowego Funduszu Zdrowia na zwiększenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej,
– rozpoczęcie prac nad projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym w celu zapewnienia maksymalnego pozytywnego efektu tego rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia.

Podpisani pod listem to:
a) Federacja Przedsiębiorców Polskich,
b) Fundacja MY Pacjenci,
c) Ogólnopolska Federacja Onkologiczna:
– Fundacja OmeaLife – Rak Piersi Nie Ogranicza,
– Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej,
– Fundacja Onkologiczna Alivia,
– Fundacja „Pokonaj raka”,
– Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie,
– Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska,
d) Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO,
e) Porozumienie Organizacji Kardiologicznych:
– Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce,
– Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca,
– Fundacja Serce Anielki,
– Stowarzyszenie Metalowych Serc,
– Fundacja Serce Dziecka,
– Stowarzyszenie Marfan Polska,
– Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc,
– Stowarzyszenie Operowanych na Serce,
– Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce,
f) Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.